ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 0-3: “Ερυθρόλευκη” κυριαρχία στο Παλατάκι

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός Volley League Γυναικών

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ με 0-3 σετ στην PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών. Οι “ερυθρόλευκες” κυριάρχησαν στη Θεσσαλονίκη, πήραν καθαρό “τρίποντο” και με 29 βαθμούς συνεχίζουν στη δεύτερη θέση.

Από την άλλη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στους ρυθμούς της αναμέτρησης στο δεύτερο και στο τρίτο σετ και το πλήρωσε. Με την ήττα αυτή θα μείνει στους 15 βαθμούς και στη 7η θέση, και σίγουρα θα αναζητήσει καλύτερα αποτελέσματα στα επόμενα ματς.

Αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ, με το σερί νικών να έχει ξεκινήσει από την περσινή σειρά των ημιτελικών. Το πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστικό, με τις γηπεδούχες να ξεκινούν καλά στο γήπεδο (4-1), αλλά το προβάδισμα χάθηκε στου δρόμου τα μισά (15-15).

Οι Πειραιώτισσες προσπέρασαν στη συνέχεια (18-19), αύξησαν τη διαφορά με ένα καθοριστικό σερί (18-22), και με συνολικό επιμέρους σκορ 2-6 πήραν κεφάλι στο σκορ (20-25). Στην επανάληψη από νωρίς πήρε προβάδισμα ο Ολυμπιακός (8-14) και στην πορεία το διεύρυνε για το 0-2 (14-25).

Στο τρίτο και τελευταίο σετ το ματς ξεκίνησε ονειρικά για τις φιλοξενούμενες, που προηγήθηκαν με 0-5 και 2-10. Οι γηπεδούχες δεν κατάφεραν να βρουν αμυντικές λύσεις στο σερί των “ερυθρόλευκων”, το χάσμα μεγάλωνε σταδιακά, και έτσι γράφτηκε ο επίλογος του ντέρμπι στο Παλατάκι (14-25).

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Καπλάνης, Ψύχου, Γραμματεία: Κουμπλή.