Άθλος Ορεστιάδας-ΑΟΠ Κηφισιάς 2-3: Ανατροπή και νίκη για τους παίκτες του Χριστοφιδέλη

Σπουδαίο διπλό στην Ορεστιάδα πανηγύρισε ο ΑΟΠ Κηφισιάς με 2-3 σετ, παίρνοντας τη δεύτερη σερί του νίκη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με 2-0 σετ πίσω, αλλά με μεγάλο πρωταγωνιστή στον Στεφάν Οκοσάνοβιτς έφεραν τούμπα το ματς.

Πρόκειται, μάλιστα, και για την πρώτη αντίστοιχη ανατροπή στο φετινό ελληνικό πρωτάθλημα, με την οποία η Κηφισιά παραμένει στην 9η θέση με 5 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 6η θέση έχοντας 7 βαθμούς. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ορεστιάδας ο Ρενάν Μπουιάτι με 23 πόντους.

Στο πρώτο σετ ο Άθλος είχε ένα ασφαλές προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του και δίκαια έφτασε στο 1-0, ενώ διπλασίασε το προβάδισμά του κρατώντας την ίδια επίδοση και στο δεύτερο μέρος. Το παιχνίδι, όμως, άλλαξε κατά πολύ από εκείνο το σημείο, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν.

Στο τρίτο σετ οι Κηφισιώτες πήραν τα ηνία από το 7-7 και μετά, αύξησαν το προβάδισμά τους και με +10 έφτασαν στο 2-1, ενώ στο τέταρτο σετ το ματς έγινε περισσότερο… ντέρμπι, καθώς στην αρχή οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, και στο φινάλε ο ΑΟΠ άντεξε και έφτασε στην ισοφάριση.

Στο tie-break, ο Οκοσάνοβιτς έπαιζε κυριολεκτικά μόνος του σε επίθεση και μπλοκ, με την πολύτιμη συνεισφορά βέβαια του Άλβες, και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +5 (6-11). Αυτό το διαχειρίστηκαν άψογα οι φιλοξενούμενοι και ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή στο «Νίκος Σαμαράς».

Ακολουθούν περισσότερα…

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Ζηλιασκοπούλου, Γραμματεία: Σκαρλατούδη.