ΑΟΝΣ Μίλων-Ολυμπιακός 3-0: Ιστορική νίκη για τους Νεοσμυρνιώτες!

Νέα εκπληκτική εμφάνιση του ΑΟΝΣ Μίλων που δε σταματά πουθενά! Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήρθε με φόρα από την ευρωπαϊκή πρόκριση στους «8» του CEV Cup και κυριάρχησε επί του Ολυμπιακού με 3-0 σετ, τον οποίο κερδίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Με τη νίκη αυτή οι γηπεδούχοι βάζουν κυριολεκτικά… φωτιά στη βαθμολογία της Volley League Ανδρών. Οι Πειραιώτες παραμένουν στην κορυφή, αλλά είναι πλέον σε απόσταση αναπνοής από τον Παναθηναϊκό (ένας βαθμός), που είχε ρεπό αυτό το Σαββατοκύριακο.

Αντίθετα, οι φορμαρισμένοι Νεοσμυρνιώτες, που ζουν μέρες δόξας σε Ελλάδα και Ευρώπη, βρίσκονται στην 4η θέση με 15 βαθμούς, και δε σταματούν να ονειρεύονται. Σήμερα ήταν εξαιρετικοί από τη γραμμή του σερβίς με 11 κερδισμένους πόντους, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” απέσπασαν μόλις έναν.

Σχετικά με το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα παίρνοντας πρώτος προβάδισμα, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, και όχι μόνο τον έφτασαν, αλλά προσπέρασαν και στο +5 (11-6). Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ηγήθηκε το επιθετικό κομμάτι του Μίλωνα, και με όπλο το δυνατό τους σερβίς οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν το 1-0 στο «Κροίσος Πέρσης».

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν χέρι-χέρι στο σκορ, αλλά τους γηπεδούχους σταδιακά να αποκτούν ξανά τον έλεγχο (11-7). Διατήρησαν το μομέντουμ στο δικό τους μισό, συνέχισαν να δημιουργούν μπελάδες στην “ερυθρόλευκη” υποδοχή, και με ωραίο βόλεϊ έκαναν το 2-0 στο κλειστό τους, απέχοντας ένα σετ μακριά από μία ακόμα μεγάλη νίκη.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ τίποτα δε μπορούσε να στερήσει την πρώτη νίκη του Μίλωνα επί του Ολυμπιακού. Παρότι η διαφορά δεν ήταν ασφαλείας, κοντά στα όρια του +5, οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα έμειναν πιστοί στο πλάνο τους, δεν πτοήθηκαν από τις προσπάθειες επιστροφής των φιλοξενούμενων στον αγώνα, και με +4 στο φινάλε έγραψαν τον επίλογο του ματς.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Σπίγγου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.