ΑΟ Θήρας-Ολυμπιακός 2-3: Πήραν το ντέρμπι στη Σαντορίνη οι “ερυθρόλευκες”

Με τον ιδανικότερο τρόπο θα κλείσει τη χρονιά ο Ολυμπιακός, αφού έφυγε με το διπλό από το κλειστό της Σαντορίνης και είναι στο -1 από την κορυφή. Οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν με 2-3 του ΑΟ Θήρας για την 11η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, ανατρέποντας το αρχικό 1-0 στα σετ.

Σε ένα τρομερό ματς γεμάτο ανατροπές, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φύγουν νικήτριες από το νησί, και παράλληλα να υποχρεώσουν τον ΑΟ Θήρας στην πρώτη εντός έδρας ήττα. Βοήθησε στο μέγιστο η Κούμπουρα τις Πειραιώτισσες για την εκτός έδρας νίκη, ειδικά στο φινάλε του tie-break.

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, μιας και προηγήθηκε με καλές διαφορές (6-3, 10-5), αλλά ο Ολυμπιακός ψαλίδιζε σιγά σιγά τη διαφορά και μέχρι τα μισά κατάφερε να ισοφαρίσει και να προσπεράσει (16-17). Ένα σερί στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν ικανό για τις γηπεδούχες για να κάνουν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες, με την ομάδα της Σαντορίνης να παίρνει ξανά τα ηνία από τα μισά και μετά, και να πλησιάζει στο 2-0 (21-18). Από εκεί και έπειτα όμως οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και έφτασαν στην ισοφάριση των σετ.

Η “μάχη” συνεχίστηκε στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να κρατά το υπέρ του σκορ μέχρι του δρόμου τα μισά (12-14), αλλά ο ΑΟΘ κατάφερε να ισοφαρίσει, και μετέπειτα να προηγηθεί με +4 (21-17). Ο δείκτης του σκορ δεν άλλαξε στο φινάλε, και οι νησιώτες πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ, απέχοντας ένα σετ μακριά από μια μεγάλη επικράτηση.

Έβγαλε αντίδραση η ομάδα του Μιτσέλι στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε με 4-12 και 9-18, και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης, στο δρόμο προς το tie-break στη Σαντορίνη. Ο ΑΟ Θήρας όμως δεν παρέδωσε τα όπλα, μείωσε στο -4 (19-13), αλλά με επίθεση της Μλεΐνκοβα οι “ερυθρόλευκες” πήραν αυτό που έψαχναν και οδήγησαν το ματς σε παράταση.

Στο tie-break οι φιλοξενούμενες είναι εξαρχής το πάνω χέρι (0-2, 2-4, 4-7), ο ΑΟΘ απάντησε με δικό του σερί και προσπέρασε (8-7), ενώ με άσο της Χριστοδούλου έφτασε και στο 10-8. Το time-out του Μιτσέλι όμως ήταν ευεργετικό, καθώς μετά το λάθος της Χριστοδούλου από το σερβίς, η Κούμπουρα άρχισε να εκτελεί και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της (12-13). Στο δεύτερο match ball της ομάδας του Πειραιά, η ίδια παίκτρια έγραψε τον επίλογο του ματς.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Δρόσος, Ιωάννου, Γραμματεία: Μισιάκα.