ΑΟΝΣ Μίλων – Ντούρεν 2-3: Ιστορική πρόκριση των Νεοσμυρνιωτών στους “8” του CEV Cup

Ο ΑΟΝΣ Μίλων έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στην Ντούρεν, αφού πήρε από νωρίς τα δύο σετ (2-1) που χρειαζόταν κι έτσι εξασφάλισε το εισιτήριο για τη φάση των “8” του CEV Cup ανδρών, παρά την ήττα με 3-2 σετ.

Έτσι, μετά και τη νίκη τους με 3-1 στο πρώτο ματς, οι Νεοσμυρνιώτες ολοκλήρωσαν θετικά τους αγώνες απέναντι στους Γερμανούς και πήραν μια ιστορική πρόκριση, αφού για πρώτη φορά στην ιστορία τους, φτάνουν στα προημιτελικά μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιορντάνοφ με 16 και τον ακολούθησε ο Μολίνα με 10, ενώ για τους ηττημένους ο Μούχλιας είχε 13 και ο Κωτσάκης 11.

Το ματς:

Με το “δεξί” ξεκίνησε στην αναμέτρηση ο Μίλωνας που πήρε με το “καλημέρα” το προβάδισμα στο σκορ (3-1), όμως η Ντούρεν ισοφάρισε γρήγορα (4-4). Αργότερα, οι Νεοσμυρνιώτες βρήκαν τον τρόπο να πάνε στο +3 τη διαφορά (10-7) και κράτησαν μια καλή απόσταση από τους Γερμανούς (14-10, 18-14). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Μίλωνα να είναι σταθερός στο παιχνίδι του (21-17), με αποτέλεσμα να παίρνει το σετ με 25-20, για το 1-0.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο 2ο σετ (3-3), όμως ο Μίλωνας με ένα εξαιρετικό σερί πήγε τη διαφορά στο +4 (7-3). Οι Νεοσμυρνιώτες συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ (14-9), με τους Γερμανούς να καταφέρνουν απλά να μειώσουν στους δύο (18-16). Κατά τη διάρκεια, η Ντούρεν κατάφερε να προσπεράσει (21-22) και να ισοφαρίσει σε 1-1, παίρνοντας το σετ με 23-25.

Στο 3ο σετ ο Μίλωνας πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6) και κράτησε μια μικρή απόσταση από τους Γερμανούς (12-7). Παρά το γεγονός πως, οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά μπροστά (21-16), οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί πλησίασαν στον έναν τη διαφορά (22-21) και μάλιστα έκοψαν και ένα σετ μπολ του Μίλωνα (24-24). Όμως, με δύο διαδοχικούς πόντους οι Νεοσμυρνιώτες έκαναν το 2-1, κερδίζοντας το σετ με 26-24 και ταυτόχρονα πήραν την πρόκριση στους “8” του CEV Cup.

Από εκεί και πέρα, ο Ψάρρας έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση έριξε στον αγώνα όλους τους νέους παίκτες του ρόστερ για να διεκδικήσουν και τη νίκη της τιμής. Στο 4ο σετ ο Μίλωνας ήταν από την αρχή πίσω στο σκορ (3-6, 7-14, 13-19), ενώ σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να απειλήσει την Ντούρεν (15-23), η οποία πήρε το σετ με 16-25 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Μίλωνας μπήκε πιο αποφασιστικά κάνοντας ένα σερί 4-0 από το ξεκίνημα. Οι Νεοσμυρνιώτες κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ (10-8), με την Ντούρεν να μειώνει στον έναν τη διαφορά (10-9). Οι Γερμανοί ισοφάρισαν (13-13), πήραν το σετ με 13-15 και τη νίκη γοήτρου, αφού ο Μίλωνας είχε προκριθεί από το 3ο σετ.