Μαρκόπουλο-ΠΑΟΚ 0-3: Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τις “ασπρόμαυρες”

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Volley League Γυναικών πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil με 0-3 σετ, για την 10η αγωνιστική. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη του, ενώ υποχρέωσε τις γηπεδούχες στην έκτη διαδοχική ήττα τους.

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, έχτισαν σταδιακά μια σημαντική διαφορά, και στου δρόμου τα μισά κατάφεραν να ξεφύγουν αρκετά (11-15, 11-20), για να κάνουν εύκολα το 0-1 (16-25).

Ανάλογο σκηνικό επικράτησε και στο δεύτερο σετ, με τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με 4-3 με άουτ της Γουίλιαμς, και από εκεί και πέρα να χάνει εξ’ ολοκλήρου το προβάδισμα.

Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 4-6, μεγάλωσε ξανά-σταδιακά τη διαφορά (9-13), και όταν πάτησε το γκάζι δεν άφησε περιθώρια ισοφάρισης (12-14, 12-20). Το σετ έληξε με +8 διαφορά (17-25).

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο ΑΟΜ πήρε τον πρώτο πόντο, όμως με νέο σερί των “ασπρόμαυρων” βρέθηκε ξανά να κυνηγάει στο σκορ (1-6). Η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα μέχρι τα μέσα της τρίτης στροφής του αγώνα (13-17), όμως οι γηπεδούχες ισοφάρισαν προς το φινάλε (21-21, 22-22).

Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε διπλό match ball (22-24), η Νικολογιάννη έσβησε το πρώτο (23-24), αλλά από χαμένο σερβίς της ίδιας γράφτηκε ο επίλογος της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Προκοπίου, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Τομαράς, Κολλάρου, Γραμματεία: Ταλάρου.