ΑΟΝΣ Μίλων- AO Καλαμάτα 80 3-1: Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους γηπεδούχους

Τη νίκη με 3-1 σετ πήρε ο Μίλωνας απέναντι στην Καλαμάτα, για την 7η αγωνιστική της Volley League Ανδρών και συνέχισε το νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης φαίνεται πως δεν επηρεάστηκε από τον αποκλεισμό της από το Final-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και πήρε το «τρίποντο», παραμένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα για την Καλαμάτα, που βρίσκεται στην 6η θέση.

Το πρώτο σετ ήταν ένας… μονόλογος των γηπεδούχων, που πήραν προβάδισμα από νωρίς (8-4) και διατήρησαν αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος, φτάνοντας εύκολα στο 25-16. το δεύτερο σετ ήταν πολύ πιο αμφίρροπο, καθώς το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε διαφορά τριών πόντων για πρώτη φορά προς το τέλος (22-19) και έκανε το 25-23 για το 2-0.

Το ίδιο συναρπαστικό ήταν και το τρίτο σετ, με τις δυο ομάδες να παίζουν στον πόντο σε όλο το σετ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στο τέλος ήταν πιο αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία και έκαναν το 23-25, μειώνοντας σε 2-1.

Η απάντηση του Μίλωνα, ωστόσο, ήταν άμεση και στο τέταρτο σετ ήταν αυτός που είχε και πάλι την υπεροχή. Πέρασε μπροστά από νωρίς (8-4), αύξησε κι άλλο τη διαφορά του στη συνέχεια (23-13) και παρόλο που η Καλαμάτα μείωσε στην πορεία (24-19), δε μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο για να ανατρέψει την κατάσταση. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκαναν το 25-19 για το τελικό 3-1.