ΑΟ Θήρας- ΟΦΑ Απολλώνιος 3-1: Διατηρήθηκε στην κορυφή η ομάδα της Σαντορίνης

Στην κορυφή της βαθμολογίας διατηρήθηκε ο ΑΟ Θήρας, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ του Απολλώνιου στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Η ομάδα της Σαντορίνης «συγκατοικεί» στην κορυφή με την ΑΕΚ με 19 βαθμούς και στρέφει ήδη την προσοχή της στο ματς της 9ης αγωνιστικής (9/12), με αντίπαλο το Μαρκόπουλο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημά του, μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ, που οι φιλοξενούμενες πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (10-14). Ωστόσο, δεν κατάφεραν να τη διατηρήσουν καθώς με ένα σερί 5-0 οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 15-14. Το προβάδισμα εναλλασσόταν στην πορεία, αφού ο Απολλώνιος προηγήθηκε και πάλι (20-22), όμως οι νησιώτισσες έκαναν την ανατροπή και πήραν το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες ήταν κυρίαρχες από την αρχή μέχρι το τέλος, φτάνοντας, μάλιστα τη διαφορά στο +9 (5-14) κι έτσι δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην κατάκτηση με 25-19 για το 1-1.

Η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στην ομάδα της Σαντορίνης, καθώς και στα δυο επόμενα σετ επέβαλαν το παιχνίδι τους σε όλη τη διάρκεια και δεν απειλήθηκαν παρά ελάχιστα, κάνοντας εύκολα το 3-1.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Ιωάννου Μ..