ΠΑΟΚ – Μλάντοστ Ζάγκρεμπ 3-0: Με άνεση στους “16” του CEV Cup οι “ασπρόμαυροι”

Το εισιτήριο για τους “16” του CEV Cup πήρε ο ΠΑΟΚ, που έκανε το 2-0 στα παιχνίδια με τη Μλάντοστ Ζάγκρεμπ, επικρατώντας με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena.

Το σύνολο του Γιόσκο Μιλένκοσκι “καθάρισε” από νωρίς την πρόκριση, παίρνοντας τα δύο πρώτα σετ που ήθελε χωρίς πρόβλημα.

Οι “ασπρόμαυροι” στην επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης θα αντιμετωπίσουν την ιταλική Άλιαντζ Μιλάνο του πρώην προπονητή του Ολυμπιακού, Ρομπέρτο Πιάτσα.

Πόντο-πόντο ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στην αναμέτρηση (4-4, 7-7), με την Μλάντοστ να παίρνει πρώτη το προβάδισμα δύο πόντων (8-10), όμως ο ΠΑΟΚ ήταν σε ετοιμότητα και ισοφάρισε (10-10). Στη συνέχεια, οι “ασπρόμαυροι” πήγαν στο +4 τη διαφορά (18-14) κράτησαν το υπέρ τους σκορ (22-17) και έκαναν το 1-0, με 25-18.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο 2ο σετ (1-3), αλλά ο ΠΑΟΚ “ψαλίδησε” γρήγορα τη διαφορά (5-6) και προσπέρασε (11-8). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν (17-18), όμως ο ΠΑΟΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια και πήρε και αυτό το σετ με 25-21.

Με την ψυχολογία υπέρ του ο ΠΑΟΚ μπήκε άνετος στο 3ο σετ (3-1), έχοντας το προβάδισμα (5-4). Οι Κροάτες μπήκαν γρήγορα μπροστά (5-7), όμως οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν (8-8) και αργότερα προσπέρασαν (13-11). Κατά τη διάρκεια, η Μλάντοστ πίεσε και έφερε εκ νέου ισοπαλία (18-18), αλλά οι “ασπρόμαυροι” δεν πτοήθηκαν και πήγαν ξανά στο +3 (21-18). Μέχρι το τέλος ο ΠΑΟΚ παρέμεινε οδηγός στο παιχνίδι και ολοκλήρωσε το σετ με 25-20.