Ολυμπιακός – Ροζελάρε 0-3: Ήττα με πολλά λάθη για τους Πειραιώτες (video)

Ένα κακό αγωνιστικό πρόσωπο έδειξε ο Ολυμπιακός στη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Champions League, που έχασε από την βελγική Ροζελάρε με 0-3 σετ στο κλειστό του Ρέντη “Μελίνα Μερκούρη”.

Το σύνολο του Ντανιέλ Καστελάνι υπέπεσε σε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να κάνει εύκολο το έργο των Βέλγων και στα τρία σετ, οι οποίοι με τη σειρά τους δυσκόλεψαν την υποδοχή των γηπεδούχων (10 άσσους για 15 χαμένα σερβίς σε τρία σετ) .

Πλέον, ο Ολυμπιακός στρέφεται ξανά στο ελληνικό πρωτάθλημα το Σάββατο (2/12), όπου θα αναμετρηθεί στη Σύρο με τον Φοίνικα στις 18:00. Επόμενο ματς στο Champions League θα είναι πάλι στο κλειστό του Ρέντη με την Ζιραάτ (12/12, 19:00)˘

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα (2-0). Η Ροζελάρε κατάφερε να φτάσει στον έναν τη διαφορά (5-4), όμως οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν γρήγορα στο +3 (9-6). Σε εκείνο το σημείο οι Βέλγοι έκαναν ένα απίστευτο σερί και προσπέρασαν (9-12), ενώ κράτησαν το υπέρ τους σκορ (18-22) μέχρι το τέλος (19-25).

Με την ψυχολογία υπέρ της η Ροζελάρε μπήκε μπροστά στο 2ο σετ (0-3) και έμεινε οδηγός στο ματς (2-5). Κατά τη διάρκεια, οι Πειραιώτες βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν (9-9) και αμέσως να πάρουν το προβάδισμα (11-10). Έπειτα, οι Βέλγοι προσπέρασαν (12-13) με τα λάθη του Ολυμπιακού να είναι αρκετά (17-19). Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2, κερδίζοντας και αυτό το σετ με 20-25.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο 3ο σετ (2-2), όμως η Ροζελάρε με ένα σερί 3-0 πέρασε γρήγορα μπροστά (2-5). Ο Ολυμπιακός συνέχισε τα συνεχόμενα λάθη με αποτέλεσμα οι Βέλγοι να φτάνουν στο +7 (5-12). Κατά τη διάρκεια δεν άλλαξε κάτι με την Ροζελάρε να παίρνει το σετ με 19-25 με “καθαρό” σκορ.

Διαιτητές: Γιόβτσεφ (Βουλγαρία), Γκαρσία (Ισπανία).