Ντιναμό Ζάγκρεμπ – ΠΑΟΚ 0-3: Σπουδαία νίκη – μισή πρόκριση για τις “ασπρόμαυρες”

Σπουδαία νίκη για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ στο Ζάγκρεμπ, που επικράτησε με 3-0 σετ της Ντιναμό στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στη φάση των “16” του Challenge Cup.

Η ομάδα του Ντάρκο Ζάκοτς έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και παρά την αντίσταση των γηπεδούχων σε όλο το ματς, έβρισκε πάντα λύσεις για να κερδίσει στο τέλος τα σετ.

Πλέον, οι “ασπρόμαυρες” χρειάζονται δύο σετ για να τσεκάρουν το εισιτήριο τους για τα προημιτελικά (ή σε διαφορετική περίπτωση αν ηττηθούν με 3-0 ή 3-1 θα πρέπει να επικρατήσουν στο “χρυσό” σετ) στη ρεβάνς που θα γίνει στο PAOK Sports Arena (5/12, 18:00)

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ το Σάββατο (2/12) και ώρα 19:30, εκτός έδρας, απέναντι στον Ηλυσιακό, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στην αναμέτρηση (4-4, 6-6), με την Ντιναμό να παίρνει πρώτη ένα καλό προβάδισμα (12-7). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στους δύο (13-11), ενώ αργότερα ισοφάρισε (17-17). Παρά το γεγονός, ότι η Ντιναμό προσπέρασε ξανά (19-17), οι “ασπρόμαυρες” με ένα σερί 5-0, πήραν τα ηνία του αγώνα (19-22), ενώ κέρδισαν και το σετ με 22-25.

Η κροατική ομάδα πήρε το πρώτο προβάδισμα δύο πόντων στο 2ο σετ (5-3), όμως οι φιλοξενούμενες με σερί 4-0 (5-7) προσπέρασαν. Στη συνέχεια, η Ντιναμό ισοφάρισε, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε πάλι τον τρόπο να πάρει κεφάλι στο σκορ (13-15). Στη συνέχεια, δεν άλλαξε κάτι με τις “ασπρόμαυρες” να είναι καθ’ όλη τη διάρκεια μπροστά στο σκορ και να κάνουν το 0-2 με 21-25.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ (1-2, 2-4), έχοντας το προβάδισμα στο ξεκίνημα. Αργότερα, η Ντιναμό βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει και να μείνει κοντά στον “Δικέφαλο του Βορρά” (7-7, 11-11, 18-18). Προς το τέλος, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα μικρό σερί και πέρασε μπροστά (18-20). Η Ντιναμό έφερε εκ νέου ισοπαλία (21-21), αλλά δεν πήρε πόντο μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα οι “ασπρόμαυρες” να πάρουν τη νίκη (21-25).