Ολυμπιακός- Νοβάρα 2-3: Ήττα στις λεπτομέρειες για τις «ερυθρόλευκες» (video)

Παρόλο που το πάλεψε μέχρι το τέλος, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-2 σετ από την πολύ δυνατή Νοβάρα για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Challenge Cup Γυναικών.

Το σύνολο του Λορέντζο Μιτσέλι εμφανίστηκε άκρως ανταγωνιστικό στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, όμως η ιταλική ομάδα παρουσιάστηκε πιο αποτελεσματική στο τάι- μπρέικ και πήρε τη νίκη. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 6/12 στην Ιταλία.

Οι φιλοξενούμενες έδειξαν από το ξεκίνημα ότι δε θα είναι εύκολος αντίπαλος και πήραν κεφάλι στο σκορ από νωρίς. Απέκτησαν διαφορά τριών πόντων (8-5) και τη διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του σετ, μην αφήνοντας τον Ολυμπιακό να απειλήσει ουσιαστικά, με αποτέλεσμα να φτάσουν σχετικά εύκολα στο 25-20.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο στην αρχή του, καθώς οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 11-11. Στη συνέχεια, όμως, η Νοβάρα πέρασε και πάλι μπροστά και έφτασε στο +3 (20-17). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν άμεσα αντανακλαστικά και με επιμέρους σκορ 8-3 στο τέλος, κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-23.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι γηπεδούχες μπήκαν το ίδιο δυνατά και στο τρίτο σετ και στη μεγαλύτερη διάρκειά του είχαν το προβάδισμα. Όμως, στους τελευταίους πόντους οι Ιταλίδες έκαναν εκείνες με τη σειρά τους την ανατροπή και έφτασαν στην κατάκτηση με 25-23.

Το τέταρτο σετ ήταν κι αυτό γεμάτο ανατροπές. Οι Πειραιώτισσες προηγήθηκαν 8-5, η ιταλική ομάδα απάντησε και πέρασε μπροστά με 14-11, για να επέλθει ξανά ισορροπία και το σκορ στο 19-19. Οι παίκτριες του Μιτσέλι, ωστόσο, ήταν αποφασισμένες να μην εγκαταλείψουν την προσπάθεια και κατάφεραν να προηγηθούν και πάλι και να πάρουν το σετ με 25-22, οδηγώντας το ματς στο τάι-μπρέικ. Εκεί, οι φιλοξενούμενες ήταν κυρίαρχες και έφτασαν εύκολα στο 15-6, για το τελικό 3-2 σετ.

Διαιτητές: Σαλαμπασιάν (Βουλγαρία), Κάγια (Τουρκία).