ΠΑΟΚ- Πήγασος Πολίχνης 3-0: Πρώτη νίκη για τον «Δικέφαλο» (video)

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Volley League Ανδρών πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Πήγασου Πολίχνης στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 5η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησαν κανέναν περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους στο κλειστό της Πυλαίας και με αυτήν την «καθαρή» νίκη τους ξεπέρασαν στη βαθμολογία.

Με εξαίρεση το ξεκίνημα του πρώτου σετ, όπου το σκορ ήταν ισόπαλο (5-5), ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορα προβάδισμα που το διατήρησε σε όλη τη διάρκεια, φτάνοντας εύκολα στο 25-19. Στο δεύτερο σετ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε με ένα εμφατικό 7-0 και κράτησε αυτή τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια, φτάνοντας μάλιστα, και στο +10. Έτσι, το 25-19 ήρθε φυσιολογικά και στο 2ο σετ.

Ο Πήγασος ήταν αυτός που προηγήθηκε στο τρίτο σετ με 6-4, αλλά με ένα σερί 5-0 οι «ασπρόμαυροι» γύρισαν και πάλι το ματς υπέρ τους. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν με αποτέλεσμα η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι να «καθαρίσουν» γρήγορα το σετ με 25-12 για το τελικό 3-0.