Volley League Γυναικών, 7η αγωνιστική: Εύκολες νίκες για Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ΑΟ Θήρας

Με καθαρές νίκες συνέχισαν τις προσπάθειές τους στη Volley League Γυναικών ο Ολυμπιακός, η ΑΕΚ και ο ΑΟ Θήρας. Παράλληλα, δύσκολες επικρατήσεις είχαν σήμερα Σάββατο (25/11) ο ΑΟ Λαμίας 2013 και ο Άρης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Ολυμπιακός-ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil 3-0

Τη δεύτερη διαδοχική, αλλά και πέμπτη συνολικά νίκη τους πέτυχαν οι “ερυθρόλευκες” στο κλειστό του Ρέντη, και ισοβαθμεί πλέον με τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ, όμως μετά δεν έχασαν τον έλεγχο και επικράτησαν εύκολα.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενες ηττήθηκαν για τρίτη διαδοχική φορά, με την ομάδα των Μεσογείων μετά το εξαιρετικό πρώτο σετ να μην έχει την ανάλογη συνέχεια. Κόντραρε στα ίσα τις γηπεδούχες, όμως ξέμεινε από δυνάμεις στη συνέχεια και ηττήθηκε καθαρά.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Ονόπας, Επόπτες: Βλάχος, Δουκάκη, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-14
3ο σετ: 8-2, 16-8, 21-11, 25-12

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-14, 25-12) σε 69′
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΜ προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-28% άριστες), Καράρο 1 (1 άσσος), Λαμπρούση 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 11 (11/23 επ., 44% υπ.-22% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 62% υπ.-38% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 6 (5/19 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-21% άριστες), Νάγκελς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 10 (10/28 επ., 52% υπ.-27% άριστες), Λέιθαμ 7 (5/22 επ., 2 μπλοκ), Τοντάι 7 (6/14 επ., 1 άσσος), Κασδοβασίλη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 79% υπ.-29% άριστες), Δικαιούλια 1, Αλλαγιάννη (1/2 επ.), Κωτσαρά 1 (1/2 3π.), Μπάρη, Μπενέζη.

ΑΕΚ-Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων 3-0

Την ίδια ώρα, η ΑΕΚ φιλοξενούσε τα Πεύκα, και παρά το 3-0 το ματς δεν ήταν εύκολο για την «Ένωση», μιας και τόσο στο πρώτο, όσο και στο τρίτο σετ ήταν πίσω στο σκορ. Τελικώς, έκαναν το 7/7, και συνέχισαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενες, μέχρι και τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους διατηρούσαν το ισχνό τους προβάδισμα, το οποίο έφτασε μέχρι και το +5. Στο φινάλε όμως οι “κιτρινόμαυρες” γύρισαν τον διακόπτη και έκαναν το 1-0.

Διαιτητές: Οικονόμου Β., Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Κολλάρου, Τσιλάλης, Γραμματεία: Ταλάρου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 11-16, 20-21, 25-22
2ο σετ: 8-3, 16-13, 21-17, 25-18
3ο σετ: 2-8, 13-16, 17-21, 29-27

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-18, 28-26) σε 79′
*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (14/30 επ., 56% υπ.-33% άριστες), Καλαντάντζε 13 (8/11 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ.), Πασκόβα 7 (5/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ.-60% άριστες), Νικόλοβα 19 (16/36 επ., 3 άσσοι) / Κοσμά (λ, 65% υπ.-45% άριστες), Καλντερόν 2 (2/5 επ.), Μπλάνκο, Ξανθοπούλου.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Τόλιου 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Απλαδά 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκραφ 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.-42% άριστες), Κάντγουορθ 14 (13/28 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-32% άριστες), Μορένο 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 45% υπ.-20% άριστες), Στεργιάκη (λ), Πλακιά, Μιχοπούλου.

ΑΟ Θήρας-ΑΟ Ηλυσιακός 3-0

Επιστροφή στις νίκες και για τον ΑΟ Θήρας, που δεν άφησε περιθώρια απέναντι στον Ηλυσιακό στην Σαντορίνη και τον νίκησε με 3-0 σετ μετά από 81 λεπτά αγώνα. Η ομάδα του Ματέο Φρέσκι βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς, δύο λιγότερους από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό αλλά και με παιχνίδι λιγότερο.

Από την άλλη, ο Ηλυσιακός δε συνέχισε τις καλές εμφανίσεις μετά από δύο δυνατά ματς με Ολυμπιακό και Θέτιδα, και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση απέναντι στον ΑΟΘ. Και στα τρία σετ οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με διψήφιες τις Μερκάδο (14π.), Φερνάντες (12π.) και Φίγιοκ (11π.) πήραν το τρίποντο.

Διαιτητές: Νικάκης, Μάλφας, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-15, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-14
3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-14, 25-17

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 2 άσσους, 24 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-14, 25-17) σε 81′

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 9 (5/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φερνάντες 12 (11/25 επ., 1 άσσος), Μερκάδο 14 (11/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 17% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 62% υπ. – 12% άριστες), Αγγελοπούλου, Καραμπάση.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Καλλή 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Ζιώγα 10 (8/19 επ., 2 άσσοι), Γκόγκιτς, Αγκμπορτάμπι 7 (7/13 επ., 38% υπ. – 8% άριστες), Μπακοδήμου 4 (3/20 επ., 1 μπλοκ, 28% υπ. – 4% άριστες), Καντίκου 4 (4/8 επ.) / Λεωνίδου (λ, 85% υπ. – 31% άριστες), Μποκή, Κατσίκα, Μπρουκς 1 (1/3 επ.)

ΑΟ Λαμίας-ΑΟ Ηλυσιακός 3-2

Στη Λαμία έγινε το πιο συναρπαστικό ματς της αγωνιστικής, με τις γηπεδούχες να γυρνούν από το εις βάρος τους 0-2, και στο tie-break να ολοκληρώνουν μια σπουδαία ανατροπή (3-2). Κορυφαία για την ομάδα της Λαμίας ήταν η Γαλλίδα κεντρική Λεαντρά Ολινγκά, που οδήγησε τις συμπαίκτριές της στην “αντεπίθεση” διαρκείας.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ το δεύτερο μέρος του αγώνα ήταν πιο βατό για τις φιλοξενούμενες. Στο τρίτο σετ όμως η ομάδα της Λαμίας μπήκε καλύτερα στο «Χαλκιοπούλειο», και με ευρύ προβάδισμα μείωσε τη διαφορά. Πήρε στο νήμα το τέταρτο σετ και στο φινάλε ολοκλήρωσε την ανατροπή στην έδρα της.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μαυράκης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Στάικος, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 15-16, 17-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 14-25
3ο σετ: 6-8, 16-9, 21-13, 25-20
4ο σετ: 8-4, 14-16, 19-21, 25-22
5ο σετ: 5-3, 10-9, 12-9, 15-12

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 14 άσσους, 57 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 14-25, 25-20, 25-22, 15-12) σε 121′

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Σόουζα 17 (15/57 επ., 2 μπλοκ), Ολινγκά 19 (14/28 επ., 5 μπλοκ), Κίλιτς 20 (12/39 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Πέγισιτς 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ, 10% υπ. – 0% άριστες), Φλιάκου 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Αργυρίου 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 41% υπ. – 24% άριστες), Τσιριμόκου (λ), Μαραθοκαμπίτου.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Πήττα 9 (8/12 επ., 1 άσσος), Φακοπουλίδου 21 (18/47 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 24% άριστες), Ράπτη 11 (8/40 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Λάβδα 7 (1/4 επ., 6 άσσοι), Καββαδία 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ), Ασόνια 10 (10/40 επ.) / Τουλγαρίδου (λ, 52% υπ. – 37% άριστες), Διάλλα 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατζηγρηγορίου 1 (1 άσσος), Σιδεράτου 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Τρίμη.

ΑΣΠ Θέτις-Άρης 2-3

Τέλος, την τρίτη του νίκη με 3-2 σετ πανηγύρισε στο κλειστό της Βούλας ο Άρης, σε ένα παιχνίδι εξίσου συναρπαστικό όπως αυτό στη Λαμία. Για ένα ακόμα tie-break οι “κιτρινόμαυρες” άντεξαν στην πίεση, και πανηγύρισαν την πέμπτη νίκη τους στο πρωτάθλημα, φτάνοντας στους 7 βαθμούς.Η Θέτιδα πήγε στους 10 με τον βαθμό σήμερα.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις παίκτριες του Άρη να επιστρέφουν στα μέσα του από την εις βάρος τους διαφορά, και μετά από πολλαπλά set balls να κάνουν το 0-1. Άμεση ήταν η απάντηση της γηπεδούχου ομάδας που ισοφάρισαν στα σετ (1-1), όμως ο Άρης πήρε εκ νέου το προβάδισμα με εξαιρετικό τρίτο μέρος.

Στο τέταρτο σετ και πάλι η Θέτιδα απέκτησε τον έλεγχο του ματς για να ισοφαρίσει (2-2), αλλά στο tie-break δε μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική, με τις “κιτρινόμαυρες” να φεύγουν με το διπλό από τη Βούλα.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Μεταξά, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Ιωάννου, Μουζακίτη, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.