ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 0-3: Κυρίαρχες οι “πράσινες” στη Θεσσαλονίκη

Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησε ο Παναθηναϊκός στον ΠΑΟΚ, και έφυγε από τη Θεσσαλονίκη μ’ ένα πολύτιμο τρίποντο, μετά τη νίκη του με 0-3 σετ. Οι “πράσινες” κυριάρχησαν στην PAOK Sports Arena και υποχρέωσαν τον «Δικέφαλο του Βορρά» στην πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα.

Σε κάθε σετ της αναμέτρησης επικράτησε το ίδιο σενάριο. Όταν η Γκρότους πήγαινε στο σερβίς, το «τριφύλλι» μεγάλωνε τον δείκτη της διαφοράς κλείδωνε το προβάδισμα. Στο πρώτο σετ το 5-7 έγινε 5-12, η απόσταση μεγάλωνε κι’ άλλο με την εξέλιξη του ματς, και έτσι οι “πράσινες” έκαναν το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος το 7-8 έγινε 7-12, και στην έκβαση του αγώνα οι φιλοξενούμενες επέβαλλαν εξ’ ολοκλήρου το δικό τους ρυθμό, παίρνοντας ξανά μεγάλη διαφορά (9-17). Με συνοπτικές διαδικασίες έγινε το 0-2, και πλέον ήθελαν ένα σετ από την καθαρή νίκη στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε την αλλαγή στο 5-5, η Γκρότους από το σερβίς πήγε το σκορ στο 5-10, ο ΠΑΟΚ μείωνε σταδιακά (13-15), αλλά με νέο σερί οι “πράσινες” πήραν απόσταση ασφαλείας (13-19). Η Άτκινσον στο φινάλε έγραψε τον επίλογο στο ματς που άνοιξε το πρόγραμμα της Volley League Γυναικών, αυτό το Σαββατοκύριακο.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τσιούλα, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδου, Γραμματεία: Κουμπλή.