Ολυμπιακός-Καλαμάτα 3-0: Πέντε στα πέντε πριν από τη Ροζελάρε

Μεγαλώνει το σερί στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός. Στον αγώνα, που άνοιξε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής στη Volley League, οι «ερυθρόλευκοι» κατέβαλλαν στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», με 3-0 σετ την Καλαμάτα 80 και προχωρούν χωρίς βαθμολογική απώλεια.

Μετά την εξαιρετική εμφάνιση στην Πολωνία κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης των τριών τελευταίων χρόνων Ζάκσα και την πρεμιέρα στους ομίλους του Champions League, η ομάδα του Καστελάνι ήταν δυνατή και στην επιστροφή στο πρωτάθλημα κόντρα σε μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις της λίγκας. Οι Καλαματιανοί δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες της για την ισοφάριση κι αυτό αποδείχτηκε καθοριστικό.

Ο Ολυμπιακός ξαναρίχνει άμεσα όλη την προσοχή στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, καθώς για τη 2η «στροφή» των ομίλων θα υποδεχτεί την Τετάρτη 29/11 στο Ρέντη την Ροζελάρε.

Στο ξεκίνημα οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το 5-5, όταν ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 4-0. Αργότερα πήγε στο +7 με τον Γκουσταβάο (21-14) και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το 1ο σετ.

Οι φιλοξενούμενοι απέδωσαν πολύ καλά στο 2ο σετ και βρέθηκαν στο 5-8 και το 6-11. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν και με βάση το μπλοκ έφτασαν στην ισοφάριση 15-15.  Η Καλαμάτα δεν πτοήθηκε και με συνολικά καλή λειτουργία απέκτησε σετ μπολ με 22-24. Ακολούθως είχε άλλα δύο με 24-25 και 25-26 και ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τελικά τη δική του ευκαιρία με πλασέ του Ιντάλγκο για το 31-30 και άσσο του ίδιου για το 32-30!

Αμφίρροπο αρχικά και το 3ο σετ ώσπου ένα σερί του Ολυμπιακού πήγε το σκορ στο 20-16 και ουσιαστικά ξεκαθάρισε τα πράγματα. Η Καλαμάτα 80 πλησίασε στο 20-19, όμως άμεσα οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τις λύσεις και με το 3-0 παίρνουν και περισσότερες ανάσες λίγες ημέρες πριν από τη «μάχη» με τη Ροζελάρε.

Τα σετ 26-16, 32-30, 25-22

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-16

2ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 32-30

3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-19, 25-22

Για τον Ολυμπιακό, που επιβλήθηκε σε 1 ώρα και 25 λεπτά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κουμεντάκης με 17 πόντους. Οι Ιντάλγκο, Γκουσταβάο και Στερν είχαν 13, 12 και 10 αντίστοιχα, εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενους ο Οκάμπο με 16 πόντους.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 45 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Καλαμάτας ’80 προήλθαν από 2 άσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Γκουσταβάο 12 (9/16 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (12/19 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ, 90% υπ. – 80% άριστες), Ζουπάνη 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ), Τζούριτς 9 (2/5 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (10/21 επ., 3 άσοι, 59% υπ. – 50% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 63% υπ. – 53% άριστες), Στερν 10 (8/12 επ., 2 μπλοκ)

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ’80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες), Αλεξάκης 1 (1/2 επ.,), Χριστόφας 6 (3/6 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Γουέστ 1 (1/2 επ.), Οκάμπο 16 (14/37 επ., 2 μπλοκ), Κόενεν 4 (3/14 επ., 1 άσος, 45% υπ. – 35% άριστες) / Ντάκουρης Β. (λ., 43% υπ. – 36% άριστες), Μαντέκας 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 40% άριστες), Σαλωνίτης, Λυκουρέσης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ)