Ζάκσα-Ολυμπιακός 3-1: Κοίταξαν στα μάτια τους πρωταθλητές Ευρώπης οι “ερυθρόλευκοι” (video)

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Ζάκσα, μιας και ηττήθηκε με 3-1 σετ στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του CEV Champions League. Οι “ερυθρόλευκοι” στάθηκαν εξαιρετικά στην «Hala Azoty», προηγήθηκαν, αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Το έργο των Πειραιωτών στην Πολωνία ήταν εξαρχής πολύ δύσκολο, καθώς είχαν απέναντί τους μία από τις πιο έμπειρες και δυνατές ομάδες της Ευρώπης. Παρόλα αυτά την κοίταξαν στα μάτια, και θα μπορούσαν να πάρουν έστω τον έναν βαθμό από το παιχνίδι, όμως φεύγουν με άδεια χέρια.

Σημαντικό ρόλο είχε και το video check που έκρινε καθοριστικές φάσεις, ιδιαιτέρως στο τέταρτο σετ. Στο φινάλε τόσο ο Ντανιέλ Καστελάνι όσο και οι παίκτες του διαμαρτυρήθηκαν για υπέρβαση στην επίθεση των γηπεδούχων, αλλά το βίντεο διέψευσε το challenge της ελληνικής ομάδας.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός, παίζοντας με απόλυτη συγκέντρωση στο πλάνο του, ενώ παράλληλα «χαλούσε» το παιχνίδι το μπλοκ των Πολωνών. Η Ζάκσα κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά στο +4, αλλά επέστρεψαν οι «ερυθρόλευκοι», και στο τέλος εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους για το 0-1 (23-25).

Άμεση ήταν η απάντηση της κατόχου του Champions League, που εμφανίστηκε καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο θωρακίζοντας το μπλοκ της, ενώ πήρε πολλά και από τα καλά σερβίς των παικτών της. Έτσι ήρθε η ισοφάριση των σετ, με τους Πολωνούς να διατηρούν καθ’ όλη τη διάρκεια ένα ασφαλές προβάδισμα κοντά στους 5 πόντους (25-20).

Στο τρίτο και στο τέταρτο σετ το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Στην τρίτη στροφή του αγώνα η Ζάκσα κατάφερε να ξεφύγει από του δρόμου τα μισά και μετά με +7 (22-15), αλλά ο Ολυμπιακός όχι μόνο μείωσε, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει για να ελπίζει στο σετ (22- 22).

Έσβησαν 3(!) set balls, αλλά δεν μπόρεσαν να αποσοβήσουν την ανατροπή, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το τρίτο σετ με 28-26 (2-1). Στο τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός είχε εξαρχής ένα μικρό προβάδισμα, όμως σταδιακά το έχασε και το ματς έγινα ξανά αμφίρροπο. Μετά από πολλαπλά match balls των γηπεδούχων, αλλά και δύο χαμένα set balls των Πειραιωτών, το ματς έληξε στο 31-29.