Volley League Γυναικών, 6η αγωνιστική: Έκανε «σεφτέ» η Λαμία, νίκες για Απολλώνιο και Ηλυσιακό

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Λαμία και μάλιστα εκτός έδρας, αφού επικράτησε με 3-2 σετ των Ακαδημιών Πρωταθλητών Πεύκων. Παράλληλα, ο Απολλώνιος πήρε σημαντική νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 3-1, ενώ και ο Ηλυσιακός επικράτησε της Θέτιδας με 3-2.

Ακαδημίες Πρωταθλητές Πεύκων- ΑΟ Λαμίας 2013 2-3

«Σεφτέ» έκανε η Λαμία στη φετινή Volley League Γυναικών, επικρατώντας με 3-2 σετ των Πεύκων σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 και φαινόταν πως θα πάρουν το πρώτο τους «καθαρό» τρίποντο. Ωστόσο, οι γηπεδούχες έδειξαν άμεση αντίδραση και ισοφάρισαν σε 2-2, με το ματς να οδηγείται στο τάι- μπρέικ.

Εκεί η Λαμία πήρε διαφορά από νωρίς (2-6) και τη διατήρησε μέχρι το τέλος, κάνοντας εύκολα το 15-7, για να πάρει την πρώτη της νίκη.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Μούζουλας, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Λούμσι, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 22-25, 25-18, 25-23, 7-15) σε 114′

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκραφ 8 (3/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 1 (1/5 επ.), Νικόλοβα 8 (6/30 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ.-27% άριστες), Κάντγουορθ 23 (22/47 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ.-32% άριστες), Μορένο 20 (15/4390 επ., 5 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 59% υπ.-32% άριστες), Στεργιάκη (λ),

Τόλιου, Πλακιά 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μιχοπούλου 1 (1/3 επ.).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Σόουζα 21 (19/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ολινγκά 7 (3/12 επ., 4 μπλοκ), Κίλιτς 18 (14/43 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ.-30% άριστες), Πέγισιτς 12 (8/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 39% υπ.-33% άριστες), Αργυρίου 13 (11/19 επ., 2 μπλοκ), Φλιάκου 6 (3/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 46% υπ.-29% άριστες), Τσιριμώκου (λ), Παπακωνσταντίνου, Σουλιώτη 1 (1 άσσος).

ΟΦΑ Απολλώνιος- ΠΑΟΚ 3-1

Έπιασε οκτάδα ο Απολλώνιος μετά τη νίκη του επί του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ για την 6η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Οι γηπεδούχες βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά στο πρώτο σετ (10-15), όμως σταδιακά μείωσαν έφεραν το παιχνίδι στα ίσια και κατάφεραν να το πάρουν με 25-23. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 1-1, κατακτώντας άνετα το δεύτερο σετ (25-18), αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν το ίδιο και στο επόμενο, όπου «παραδόθηκαν» στις αντιπάλους τους, που έκαναν το 2-1 με 25-20.

Μεγάλη «μάχη» έγινε στο τέταρτο σετ, όπου η ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή βρέθηκε να προηγείται με 24-20 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 24-24. Ο «Δικέφαλος» είχε τρεις ευκαιρίες να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, αλλά δεν τα κατάφερε και ο Απολλώνιος έφτασε εν τέλει στο 33-31 και το τελικό 3-1.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Νικάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Μουζακίτη, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 4-8, 16-15, 21-18, 25-23
2ο σετ: 4-8, 9-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-20
4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 33-31

*Οι πόντοι του Απολλώνιου προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 18-25, 25-20, 33-31) σε 118′

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Διάλλα 1 (1/2 επ.), Φακοπουλίδου 17 (12/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 51% υπ. – 27% άριστες), Ράπτη 13 (12/39 επ., 1 άσσος, 52% υπ. – 52% άριστες), Λάβδα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Καββαδία 12 (7/17 επ., 5 μπλοκ), Ασόνια 14 (14/51 επ.) / Τουλγαρίδου (λ, 56% υπ. – 36% άριστες), Πήττα 8 (5/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σιδεράτου.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Πολυνοπούλου 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ), Κλέπκου 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Τερζόγλου 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Μιλάνοβα 14 (12/29 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. – 33% άριστες), Γουίλιαμς 17 (14/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 10% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 62% υπ. – 31% άριστες), Ηλιοπούλου, Τσούμπα 16 (13/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κυπαρίσση, Τσιόγκα 1 (1 μπλοκ).

Ηλυσιακός- ΑΣΠ Θέτις 3-2

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με συνεχείς ανατροπές, ο Ηλυσιακός πήρε τη νίκη απέναντι στη Θέτιδα Βούλας με 3-2 σετ. Οι γηπεδχούχες προηγήθηκαν με 2-0, ωστόσο, η Θέτις αντέδρασε και πήρε με σχετική άμεση τα επόμενα δυο, οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ. Εκεί οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα τριών πόντων (7-10), όμως, με ένα σερί 6-0 ο Ηλυσιακός έκανε την ανατροπή, πέρασε μπροστά και τελικά πήρε τη νίκη με 15-13, για το τελικό 3-2.

Διαιτητές: Ράντσιου, Κατσούλης, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Σπίγγου, Παυλάκης, Γραμματεία: Πεσίνογλου.