Volley League Γυναικών, 6η αγωνιστική: Άνετο “διπλό” για την ΑΕΚ, δύσκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό (video)

Εύκολο πέρασμα από το Μαρκόπουλο είχε το απόγευμα της Τετάρτης (22/11) η ΑΕΚ, που πανηγύρισε μια άνετη νίκη και έφυγε με το τρίποντο. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε, αλλά εν τέλει κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΑΟ Θήρα, για την 6η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

ΑΟ Μαρκοπούλου-ΑΕΚ 0-3

Την 6η νίκη της σε ισάριθμα ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα πήρε η ΑΕΚ, που έφυγε με το τρίποντο από τα Μεσόγεια. Η Κυπελλούχος προηγήθηκε γρήγορα και εύκολα με 2-0 στα σετ, έχοντας για κορυφαία την Πάσκοβα, κράτησε χαμηλά την επίθεση των γηπεδούχων, και στο τέλος “καθάρισε” το ματς.

Η «Ένωση« είχε σταθερά το προβάδισμα με μικρές διαφορές στο τρίτο μέρος του αγώνα, για να φτάσουμε στο 22-22. Προηγήθηκε 22-24, η Νικολογιάννη με μπλοκ έκανε το 24-24, αλλά το χαμένο σερβίς της Κωτσαρά και η άουτ επίθεση ξανά της Νικολογιάννη έγραψαν τον επίλογο του αγώνα.

Διαιτητές: Γεωργάκη, Μενεσλής, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Ρηγόπουλος, Τσίτσικας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 6-16, 10-21, 11-25
2ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 18-25
3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 24-26

Τα σετ: 0-3 (11-25, 18-25, 24-26) σε 70′
*Οι πόντοι του ΑΟΜ προήλθαν από 5 άσσους, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 10 άσσους, 43 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ.-13% άριστες), Νάγκελς 6 (1/2 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 17 (16/37 επ., 1 άσσος, 33% υπ.-13% άριστες), Λέιθαμ 1 (1/11 επ.), Τοντάι 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Κασδοβασίλη (0/2 επ.) / Αντωνακάκη (λ, 59% υπ.-30% άριστες), Αλλαγιάννη 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσαρά 2 (2/5 επ., 25% υπ.-25% άριστες), Δήμου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 14 (10/21 επ., 4 άσσοι, 38% υπ.-12% άριστες), Γιώτα 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Πασκόβα 16 (15/24 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-17% άριστες), Μπλάνκο 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Νικόλοβα 12 (9/18 επ., 3 άσσοι) / Κοσμά (λ, 60% υπ.-20% άριστες), Καλντερόν, Ξανθοπούλου.

Παναθηναϊκός-ΑΟ Θήρας 3-2

Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στον ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Μετς, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη στο tie-break, και να φτάσει συνολικά τις 5 στη φετινή Volley League. Οι φιλοξενούμενες στάθηκαν πολύ καλά, αλλά οι πρωταθλήτριες Ελλάδος επικράτησαν στο φινάλε.

Το πρώτο σετ πήγε στα χέρια του ΑΟ Θήρας, που διατηρούσε ένα ισχνό, αλλά σταθερό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκειά του, όμως το «τριφύλλι» απάντησε και ισοφάρισε, ανεβάζοντας στροφές από τα μισά του δεύτερου σετ και μετά.

Στο τρίτο σετ και πάλι η ομάδα της Σαντορίνης ήταν καλύτερη στο Μετς και έφτασε ένα βήμα πιο κοντά στο μεγάλο διπλό, αλλά οι “πράσινες” άντεξαν στην πίεση, και κατακτώντας το τέταρτο σετ, αλλά και παίζοντας ένα εξαιρετικό tie-break, πήραν μια δύσκολη και πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεωργιάδης Στ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Καπότης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.