Μλάντοστ-ΠΑΟΚ 0-3: Τεράστιο βήμα πρόκρισης για τους «ασπρόμαυρους»

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Κροατία επί της Μλάντοστ με 3-0 σετ και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στη φάση των «16» του CEV Cup.

Οι Θεσσαλονικείς δυσκολεύτηκαν περισσότερο από όσο δείχνει το τελικό σκορ, παρόλα αυτά πήραν την «καθαρή» νίκη, η οποία καθιστά λίγο πιο εύκολη τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στη Θεσσαλονίκη.

Στο πρώτο σετ, εκμεταλλευόμενοι και τη δύναμη της έδρας, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν από νωρίς με 8-4. Μάλιστα, στη συνέχεια, έφτασαν στο +7 (15-8) και όλα έδειχναν πως θα έχουν μια εύκολη συνέχεια. Ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν και μείωσαν σε 19-17, με τους Κροάτες να περνούν και πάλι μπροστά, μια ανάσα από το σετ πόιντ (24-20). Με ένα σερί 5-0 ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ και έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του, έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ με 30-28.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι Θεσσαλονικείς πήραν για πρώτη φορά διαφορά 3 πόντων (16-19), την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος για το 25-22.

Ισορροπημένο ήταν στο ξεκίνημά του και το τρίτο σετ, με την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, ωστόσο, να παίρνει κεφάλι στο σκορ (10-14) και στη συνέχεια να αυξάνει κι άλλο τη διαφορά, φτάνοντας στο +7 (14-21). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στο 25-19 και το τελικό 3-0.