ΑΟ Καλαμάτα 80- Φοίνικας Σύρου 3-2: Τρομερή νίκη με ανατροπή για τους γηπεδούχους

Παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ, η Καλαμάτα έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, για την 4η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Σε ένα συναρπαστικό ματς με συνεχείς ανατροπές, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη και έπιασαν τετράδα, έχοντας, μάλιστα, έναν αγώνα λιγότερο από τους τρεις προπορευόμενους.

Στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ (8-3), αλλά η αντίδραση των νησιωτών ήταν άμεση και ισοφάρισαν αρχικά σε 10-10, ενώ στη συνέχεια πέρασαν ακόμα και μπροστά με τέσσερις πόντους (13-17). Ωστόσο, η Καλαμάτα ισορρόπησε ξανά το ματς και έφερε πάλι το παιχνίδι στα ίσια (18-18), με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο στη συνέχεια. Παρόλα αυτά, στο τέλος οι παίκτες του ΑΟΚ αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν το σετ με 29-27.

Το δεύτερο σετ ήταν ένας… μονόλογος του Φοίνικα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από νωρίς και διατήρησαν τη διαφορά τους σε όλη τη διάρκεια, φτάνοντας πολύ εύκολα στο τελικό 25-13.

Στη συνέχεια, ήταν η Καλαμάτα αυτή που είχε τον πρώτο λόγο, ξεκινώντας πολύ δυνατά το τρίτο σετ, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στο +8 (12-4). Όμως, με συνεχή αντεπίθεση, η ομάδα της Σύρου μείωσε σε 15-13 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 16-16. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα 3 πόντων (20-17), ωστόσο, με ένα σερί 8-2 ο Φοίνικας πήρε το σετ με 25-22 για το 2-1.

Από το τέταρτο σετ ξεκίνησε η… αντεπίθεση της Καλαμάτας, αφού σε όλη τη διάρκειά του ήταν μπροστά, διατηρώντας, μάλιστα, ένα προβάδισμα ασφαλείας, με αποτέλεσμα να κάνει το 25-23 για το 2-2 και να οδηγήσει το ματς στο τάι-μπρέικ.

Εκεί, έχοντας την ψυχολογία και το μομέντουμ με το μέρος της, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Προηγήθηκε με 6-2 και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να φανούν απειλητικοί. Έτσι, έκαναν το 15-11, έφτασαν στην ανατροπή και πήραν το παιχνίδι με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κοσμάς, Σπίνας, Γραμματεία: Βλαχούλη.