Πρόστεχοφ – ΠΑΟΚ 1-3: Νίκη-πρόκριση στις “16” του Challenge Cup γυναικών

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ έκανε το 2/2 κόντρα στην Πρόστεχοφ και προκρίθηκε στις “16” καλύτερες ομάδες του Challenge Cup γυναικών.

Οι “ασπρόμαυρες” έκαναν ένα ικανοποιητικό παιχνίδι και πέρα από το δεύτερο σετ, που ηττήθηκαν, στα υπόλοιπα τρία τα έδωσαν όλα και πήραν τη νίκη με 3-1.

Να θυμίσουμε ότι, στην πρώτη αναμέτρηση με τις Τσέχες ο ΠΑΟΚ, επικράτησε με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena.

Στην επόμενη φάση η ομάδα του Ντάρκο Ζάκοτς θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ντινάμο ΖάγκρεμπΛέφσκι Σόφιας, με τις Κροάτισσες να έχουν νικήσει 3-0 στη Βουλγαρία και ο δεύτερος αγώνας διεξάγεται το βράδυ της Πέμπτης (16/11, 21:00).

Με την πρόκριση του “Δικέφαλου του Βορρά” έχουμε τριπλή ελληνική συμμετοχή στη φάση των “16”, αφού την Τετάρτη (15/11) το εισιτήριο πήραν και ο Παναθηναϊκός με τον Ολυμπιακό.

Μαζί ξεκίνησαν στο σκορ οι δύο ομάδες (2-2), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει πρώτος το προβάδισμα (2-5) και κατά τη διάρκεια να ανοίγει τη διαφορά (5-10, 8-16). Οι Τσέχες κατάφεραν να μειώσουν στους δύο (14-16), όμως οι “ασπρόμαυρες” πήραν ξανά μια καλή διαφορά “ασφαλείας” (17-21), που τους έδωσε τη νίκη στη συνέχεια (22-25).

Την ίδια εικόνα με το πρώτο είχε και το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα (3-3, 5-5). Ο ΠΑΟΚ ήταν ξανά αυτός που μπήκε μπροστά στο σκορ (6-10), όμως τα λάθη του στοίχισαν, αφού η Πρόστεχοφ βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει (12-12) και αμέσως να προσπεράσει (17-13). Οι “ασπρόμαυρες” το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στον έναν πόντο (20-19), χωρίς όμως να πάρουν το προβάδισμα. Έτσι, οι Τσέχες ισοφάρισαν σε 1-1, παίρνοντας το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ η Πρόστεχοφ ξεκίνησε μπροστά στο σκορ (6-2), όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο και προσπέρασε (8-11). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχες με ένα σερί 3-0 ισοφάρισαν (11-11) και έμειναν κοντά στις φιλοξενούμενες (15-15, 19-17, 19-19). Προς το τέλος, ο ΠΑΟΚ ανέκτησε ξανά το προβάδισμα (20-22) και τελικά έκανε το 1-2 (22-25).

Ένα σερι 7-0 πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ, χτίζοντας τις βάσεις της νίκης από την αρχή. Κατά τη διάρκεια, οι “ασπρόμαυρες” συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο (6-11) έχοντας μια καλή διαφορά από τις Τσέχες (8-14, 11-19). Έτσι, πήραν τη νίκη με 25-17, η οποία συνοδεύτηκε με την πρόκριση στις “16” του Challenge Cup γυναικών.