Φοίνικας Σύρου – Κηφισιά 3-0: Επέστρεψαν στις νίκες οι Συριανοί

Ο Φοίνικας επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Volley League, αφού επικράτησε της Κηφισιάς στη Σύρο με 3-0 σετ στην 3η αγωνιστική και μάλιστα με την παρουσία του κόσμου του.

Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από την ήττα με 3-2, στην Ορεστιάδα από τον Άθλο, ενώ η Κηφισιά συνέχισε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Με αυτή τη νίκη ο Φοίνικας ανέβηκε ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αρχή του πρώτου σετ και κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι το 20-21. Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας πέρασε μπροστά και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-23. Στα δύο επόμενα σετ η ομάδα της Σύρου ήταν καλύτερη και συνεχώς μπροστά στο σκορ και με το 25-22 και το 25-21 έκανε το 3-0.

Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 12-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 25-22
3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-21

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 5 άσσοι, 41 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-21) σε 107΄

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάκα 6π. (5/10επ., 1 μπλοκ), Μπράιαν 16 (8/15επ., 7 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 17 (15/27επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μάια Γκόμεζ 11 (7/12επ., 4 μπλοκ, 42%υπ., 21%αρ.), Γαλιώτος 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 8 (5/11επ., 3 άσσοι, 75%υπ., 58%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. – 88%υπ., 71%αρ.), Σωνάκης (λ), Μανωλάκης.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Στιβαχτής 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Ρέγκο Ρικάρντο 9 (8/22επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 40%αρ.,), Σπυριούνης 15 (14/22επ., 1 μπλοκ, 90%υπ., 70%αρ.), Μπόγιτς 5 (5/19επ.), Σπηλιώτης 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Άλβες 7 (4/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Βελούδης (λ. – 85%υπ., 69%αρ.), Μπάκα, Κοσμάς (λ. – 67%υπ., 33%αρ.), Χασμπάλα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Μπαρμπούνης, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.