Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-2: Μεγάλη νίκη για το «τριφύλλι» στη ματσάρα του Μετς

Βάφτηκε πράσινο το ντέρμπι «αιωνίων» στο Μετς, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί του Ολυμπιακού με 3-2 σετ στη ματσάρα της 4ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών, και να μειώνει στον βαθμό τη διαφορά από τις “ερυθρόλευκες”.

Με κορυφαίες τις Άτκινσον και Καρκάθες που πέτυχαν 27 και 21 πόντους αντίστοιχα, το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη σε ένα γνήσιο και αυθεντικό ντέρμπι ανάμεσα στις κορυφαίες ομάδες της περσινής αγωνιστικής περιόδου, που είχε πολλές ανατροπές και μεγάλες φάσεις για τις δύο ομάδες.

Από πλευράς “ερυθρόλευκων” ξεχώρισε η Μλεΐνκοβα που πέτυχε 23 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Νίζετιχ, με δουλειά κυρίως στο σερβίς και στην άμυνα. Υπενθυμίζουμε, πως το ματς έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας των “πρασίνων” από τους περσινούς τελικούς.

Αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στο πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το πρώτο μεγάλο προβάδισμα (+4), όταν με σερί 5 διαδοχικών πόντων μετέτρεψε το 12-11 σε 12-16. Οι “ερυθρόλευκες” υπερασπίστηκαν τη διαφορά τους και έκαναν το 1-0 (21-25).

Τόσο στο δεύτερο, όσο και στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο, και αυξάνοντας την πίεση στην υποδοχή των φιλοξενούμενων κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να προσπεράσει στο σκορ, απέχοντας ένα σετ από τη νίκη (25-15 και 25-19).

Στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν ξανά καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο του Μετς παίρνοντας το πρώτο προβάδισμα, όμως οι “ερυθρόλευκες” βρήκαν επιθετικές λύσεις την κατάλληλη στιγμή, και με τη Νίζετιχ να κυριαρχεί στο σερβίς κατάφερε να σβήσει την ισχνή διαφορά και να προσπεράσουν (8-13).

Οι παίκτριες του Μιτσέλι κράτησαν ξανά την υπέρ τους διαφορά, ισοφάρισαν σε 2-2 τα σετ (19-25), και έστειλαν το ματς στο tie-break. Εκεί, όμως, έλαμψε με διαφορά η Άτκινσον. Η Αμερικανίδα πήρε κρίσιμο πόντο με δικό της μπλοκ στην Κούμπουρα για το 6-5, και από το σερβίς της έστειλε τη διαφορά στο +3 (9-6).

Οι πράσινες κράτησαν την ασφαλή τους απόσταση και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη στις πρώτες αγωνιστικές της Volley League Γυναικών, με την οποία μειώνουν κατά πολύ την απόσταση από την κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Αρβανίτης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.