ΠΑΟΚ – Πρόστεχοφ 3-0: Με το “δεξί” για την πρόκριση οι “ασπρόμαυρες”

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, μετά την ήττα από τον ΑΟ Θήρας στη Volley League και μάλιστα με σχετικά άνετη επικράτηση κόντρα στην Τσέχικη Πρόστεχοφ με 3-0 σετ, στον πρώτο αγώνα της φάσης των “32” του Challenge Cup.

Η ομάδα του Ντάργκο Ζάκοτς δυσκολεύτηκε μόνο στο 2ο σετ, όπου πέτυχε, όμως, μία απίθανη ανατροπή. Οι Τσέχες είχαν μεγάλες διαφορές στο σκορ και έφτασαν στο 20-24, αλλά ο ΠΑΟΚ έφερε την κατάσταση τούμπα και πήρε το σετ με 27-25.

Για τις νικήτριες πρώτη σκόρερ ήταν η Ουίλιαμς με 19 πόντους έχοντας δύο μπλοκ, ενώ ακολούθησε η Μιλάνοβα με 17 πόντους.

Στη ρεβάνς της Τσεχίας (16/11, 19:00) οι “ασπρόμαυρες” χρειάζονται δύο σετ για να πάρουν την πρόκριση στις “16” της διοργάνωσης.

Εξαιρετικά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση, αφού προηγήθηκε (10-6) της Πρόστεχοφ, κράτησε μια καλή απόσταση (16-13) και χωρίς να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι του έκανε το 1-0, με 25-19.

Διαφορετική εικόνα παρουσιάσαν οι “ασπρόμαυρες” στο 2ο σετ, που ήταν πίσω από το ξεκίνημα (1-6), ενώ βρέθηκαν να είναι ακόμα και στο -9 (2-11). Κατά τη διάρκεια, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα τρομερό σερί, έφτασε σε απόσταση… αναπνοής στο σκορ τις Τσέχες (13-14) και αμέσως ισοφάρισε (15-15). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (18-18), με την Πρόστεχοφ να παίρνει ξανά το προβάδισμα (18-22). Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ έφερε ξανά τα πάνω κάτω, αφού παρόλο που η τσέχικη ομάδα έφτασε πρώτη στο σετ μπολ, ισοφάρισε (24-24) και γύρισε… τούμπα το παιχνίδι για το 2-0, με 27-25.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα με +5 (7-2) και παρέμεινε μπροστά (10-4). Αργότερα, μεγάλωσε κι άλλο τη διαφορά (17-6) και “έχτισε” γερές βάσεις για τη νίκη, η οποία δεν άργησε να έρθει, αφού, ο “Διφέφαλος του Βορρά” επικράτησε με 25-19.