Κάουνας- Ολυμπιακός 0-3: Σημαντικό βήμα πρόκρισης για τις «ερυθρόλευκες»

Την εκτός έδρας νίκη με 3-0 σετ πέτυχε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Κάουνας VDU για το Challenge Cup Γυναικών και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16» του θεσμού.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις τους οι «ερυθρόλευκες», καθώς πήραν μια εμφατική νίκη απέναντι στην Κάουνας και έδειξαν πως η υπόθεση «πρόκριση» περνάει αποκλειστικά από το χέρι τους. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τη Τετάρτη (15/11) στο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι φιλοξενούμενες ήταν κυρίαρχες σε όλο τον αγώνα και άφησαν ελάχιστα περιθώρια στις αντιπάλους τους. Παρόλο που στο πρώτο σετ βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα (4-2), γρήγορα ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά (5-9). Στη συνέχεια, όχι μόνο δεν απειλήθηκαν, αλλά αύξησαν τη διαφορά τους (13-22), φτάνοντας εύκολα στο 25-18.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν η ίδια, με τις Λιθουανές να προηγούνται και πάλι (2-0) και την ελληνική ομάδα να απαντά άμεσα και να παίρνει προβάδισμα (3-6). Στη συνέχεια οι γηπεδούχες ισορρόπησαν και έφεραν το ματς στα ίσια και μέχρι το 15-15 οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο. Όμως ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά μπροστά και κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-21.

Το ίδιο επιβλητική ήταν και στο τρίτο σετ η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι. Μετά το αρχικό 9-9, οι Πειραιώτισσες πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (10-13) και δεν έχασαν την διαφορά τους μέχρι το τέλος, φτάνοντας, μάλιστα, στο +7 (13-20), με αποτέλεσμα να έρθει εύκολα το 25-18 για το τελικό 3-0.

Η Φαριόλ ήταν αυτή που ξεχώρισε με 17 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Νίζετιχ (13π.) και Τσιτσιγιάννη (12π.). Θετική ήταν και η πρώτη παρουσία της Κωνσταντέλλου στο βασικό σχήμα των ερυθρολεύκων με 8 πόντους με 3 μπλοκ.