Άθλος Ορεστιάδας- Φοίνικας Σύρου 3-2: Έκαναν το 2 στα 2 οι γηπεδούχοι

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη Volley League Ανδρών πέτυχε ο Άθλος Ορεστιάδας, ο ποίος επικράτησε με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου.

Οι νησιώτες έφτασαν κοντά στο να κάνουν την ανατροπή, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ και ισοφάρισαν σε 2-2, ωστόσο, στο τάι-μπρέικ οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί και έφτασαν στη νίκη.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς (8-3) και διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια χωρίς να δυσκολευτούν, φτάνοντας με σχετική ευκολία στο 25-22.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν διαφορετική. Ο Φοίνικας ήταν αυτός που πέρασε μπροστά στο ξεκίνημα (3-5), με τον Άθλο να αντιδρά και να γυρίζει υπέρ του το ματς (11-7). Στη συνέχεια οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με τη διαφορά να μην ξεφεύγει πάνω από 1-2 πόντους. Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη του σετ, η ομάδα της Ορεστιάδας μεγάλωσε κι άλλο τη διαφορά κι έφτασε στην κατάκτηση με 25-21.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ στην αρχή του (9-9), με την ομάδα της Σύρου, ωστόσο, να… ξεφεύγει στη συνέχεια (11-15 και 12-20). Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 18-25 και έκαναν το 2-1.

Με τη φόρα που είχαν από το προηγούμενο, το ίδιο δυνατά μπήκαν και στο τέταρτο σετ. Έκαναν γρήγορα το 3-7 και δεν έχασαν τη διαφορά τους στη συνέχεια, φτάνοντας εύκολα στο 19-25 και το 2-2, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στο τάι-μπρέικ.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα (3-3), όμως ο Άθλος με ένα σερί 7-2 πήρε γρήγορα προβάδισμα (10-5) κι έφτασε εν τέλει στο τελικό 15-10 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.