Σόνενβερντ- Μίλων 2-3: Ιστορική πρόκριση για τους Νεοσμυρνιώτες

Την πρόκριση στους «32» του CEV Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του εξασφάλισε ο Μίλων μετά τη νίκη με 3-2 σετ επί της Σόνενβερντ στη ρεβάνς της Ελβετίας.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε κερδίσει με 3-1 στον πρώτο αγώνα και χρειαζόταν να κατακτήσει 2 σετ για να περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την SK Ζαντρούγκα (SK Zadruga). Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην Αυστρία στις 29 Νοεμβρίου και η ρεβάνς στη Νέα Σμύρνη μία εβδομάδα αργότερα.

Παρόλο που στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 2-0, ο Μίλωνας πέρασε γρήγορα μπροστά (5-9). Στη συνέχεια, η διαφορά μεγάλωνε υπέρ της ελληνικής ομάδας και έφτασε μέχρι το +9 (10-19), με αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ ήταν η ομάδα του Σάκη Ψάρρα που προηγήθηκε (1-3), με τους Ελβετούς να φέρνουν το ματς στα ίσια στη συνέχεια και οι δυο ομάδες να είναι κοντά στο μεγαλύτερο μέρος τους σετ. Όμως, μετά το 19-19, με ένα σερί 6-0 η Σόνενβερντ κατάφερε να το πάρει με 25-19.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ στο ξεκίνημά του, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 8-8. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι Νεοσμυρνιώτες είχαν συνεχώς το προβάδισμα με 2-3 πόντους διαφορά, φτάνοντας χωρίς πρόβλημα στο 22-25, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση μετά το 1-2.

Απαλλαγμένοι, πλέον, από το άγχος, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ στο τέταρτο σετ και σε όλη τη διάρκειά του προσπάθησαν να απειλήσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα κι έτσι οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-2 (25-22), με το ματς να οδηγείται στο τάι-μπρέικ.

Εκεί, η ελληνική ομάδα πήρε διαφορά από νωρίς (3-6) και τη διατήρησε μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 15-13 και 3-2 σετ και εξασφαλίζοντας την ιστορική πρόκριση στους «32» του θεσμού.

Διαιτητές: Ρομάν Μάρσνερ (Τσεχία), Νίκολας Χεκφορντ (Μ.Βρετανία).