Volley league Γυναικών: Ιδανική πρεμιέρα για την ΑΕΚ – Νίκες για Ηλυσιακό, Μαρκόπουλο και Θέτιδα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στη φετινή Volley League Γυναικών. Η «Ένωση» επικράτησε με 3-0 σετ της Λαμίας στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας «Απ. Κόντος» πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, σε ματς που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν μαζί ως το 5-5, όμως οι “κιτρινόμαυρες” με σερί 6-0 απέκτησαν διαφορά ασφαλείας, την οποία αύξησαν σταδιακά και έφτασε σε διπλάσια τιμή (16-6). Η απόσταση όλο και μεγάλωνε ανάμεσα στις δύο πλευρές, και με σχετική ευκολία η ΑΕΚ έκανε το 1-0 (25-10).

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενες μπήκαν με περισσότερη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και πάλι η ΑΕΚ μπήκε σε θέση οδηγού για να προηγηθεί με 6-2. Η διαφορά απέκτησε ξανά διψήφια τιμή (17-8), και με απλή διαχείριση του προβαδίσματος έγινε και το 2-0 (25-15).

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι γηπεδούχες έριξαν τους ρυθμούς, και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Λαμία, που αρχικά μείωσε τη διαφορά από το +6 στο +4, ενώ στου δρόμου τα μισά ισοφάρισε σε 17-17, διεκδικώντας την παραμονή της στο ματς. Με ψυχραιμία και καλύτερες τοποθετήσεις, οι “κιτρινόμαυες” έτρεξαν σερί 8 πόντων και πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μάλφας, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Κώτσιας, Παυλάκης, Γραμματεία: Μισιάκα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-6, 21-8, 25-10
2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-14, 25-15
3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 14 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 14 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-10, 25-15, 25-18) σε 63′

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 10 (7/13 επ., 3 άσσοι, 66% υπ. – 28% άριστες), Καλαντάντζε 9 (7/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πασκόβα 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 25% άριστες), Πλάνκο 12 (9/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Νικόλοβα 11 (5/14 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Γρυλλάκη, Τσιτσιπλάμη.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Παπακωνσταντίνου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Φλιάκου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαραθοκαμπίτου 6 (6/23 επ., 18% υπ. – 0% άριστες), Σουλιώτη 1 (1/7 επ.), Αργυρίου 11 (6/14 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Καραγιάννη / Παγώνη (λ, 47% υπ. – 30% άριστες), Τσιριμόκου.

Νίκες για Θέτιδα, Ηλυσιακό και ΑΟ Μαρκόπουλου

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Θέτιδα Βούλας επικράτησε σήμερα με 3-1 του ΑΟ Θήρας μετά από 117 αγωνιστικά λεπτά, ενώ και ο Ηλυσιακός έκανε ιδανική αρχή στο φετινό ελληνικό πρωτάθλημα, κερδίζοντας τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων με 3-1 σετ.

Νωρίτερα, και ο ΑΟ Μαρκόπουλου επιβλήθηκε του Απολλώνιου με καθαρό σκορ (3-0), κάνοντας ιδανική πρεμιέρα, πολύ πιο δύσκολα όμως από αυτό που αντικατοπτρίζει το αποτέλεσμα. Κάθε σετ κρίθηκε στο φινάλε και στις λεπτομέρειες.