Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-0: “Καθάρισαν” σε 64 λεπτά οι “ερυθρόλευκες” στην πρεμιέρα

Πρεμιέρα στη φετινή Volley League Γυναικών με τον ιδανικότερο τρόπο έκανε ο Ολυμπιακός, που έπαιξε εξαιρετικό βόλεϊ και επικράτησε δίκαια του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Οι “ερυθρόλευκες” ήταν ανώτερες σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και μετά από μία ώρα και 4 λεπτά αγώνα πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης, σε ένα ματς που οι δύο πλευρές κοντά στο πρώτο μέρος, όμως στα άλλα δύο η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων.

Στο πρώτο σετ, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ πήγαινα χέρι χέρι μέχρι το 14-14. Από εκεί και έπειτα, η Καράρο πήγε στο σερβίς και με σερί 6-0 μπήκαν οι βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός στο μπλοκ-άμυνα για το 25-19.

Κυριαρχία και στο δεύτερο σετ για τις Πειραιώτισσες, καθώς προηγήθηκαν από την αρχή με 4-0 και από εκείνο το σημείο και μετά δεν κοίταξαν πίσω τους, για να γίνει εύκολα το 2-0 σετ με 25-12.

Ίδιο σκηνικό και στο τελευταίο σετ, με τον Ολυμπιακό να είναι καταιγιστικός στην επίθεση, και με πίεση στο σερβίς δεν άφηνε τον ΠΑΟΚ να αναπτυχθεί επιθετικά. Τελικό σκορ στο τρίτο σετ με 25-14.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Καπότης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.