Βολουντάρι-ΑΕΚ 3-0: Ήττα και αποκλεισμός για την Ένωση στη Ρουμανία

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Challenge Cup, αφού γνώρισε την ήττα στη Ρουμανία από την Βολουντάρι με 3-0 σετ.

Παρά το γεγονός πως, η Ένωση είχε Πάσκοβα και Μπλάνκο στο ρόστερ της, δεν μπόρεσε να βρει τους ρυθμούς της και σε συνδυασμό με την ήττα (3-2) στο Καματερό, δεν κατάφερε να πάρει το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Πλέον, οι “κιτρινόμαυρες” στρέφουν το ενδιαφέρον τους αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις, αρχής γενομένης στην πρεμιέρα της Volley League γυναικών κόντρα στη Λαμία.

Η Βολουντάρι ξεκίνησε με το “δεξί” στην αναμέτρηση (3-1), όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα (3-3). Κατά τη διάρκεια, οι Ρουμάνες πήραν ξανά το προβάδισμα (10-7), ενώ πήγαν και στο +5 (15-10), λίγο αργότερα. Οι “κιτρινόμαυρες” πλησίασαν τη διαφορά στους δύο (15-13), αλλά η Βολουντάρι επέστρεψε και πάλι στο +5 (19-14). Παρά την προσπάθεια της Ένωσης να μειώσει, οι γηπεδούχες ήταν πιο ανταγωνιστικές και πήραν το προβάδισμα στο ματς (25-21).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο 2ο σετ (2-2), με την Βολουντάρι να παίρνει πρώτη το προβάδισμα των δύο πόντων (9-7). Στη συνέχεια, οι “κιτρινόμαυρες” ισοφάρισαν (9-9) και αμέσως προσπέρασαν (9-11), όμως οι Ρουμάνες ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα (15-14). Κατά τη διάρκεια, η Ένωση δεν βρήκε τους τρόπους για να προσπεράσει, με αποτέλεσμα και αυτό το σετ να καταλήξει στην Βολουντάρι με 25-20.

Στο 3ο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε μπρόστα στο σκορ (0-2) και παρόλο που η Βολουντάρι ισοφάρισε γρήγορα (2-2), οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ πήγαν τη διαφορά στο +3 (2-5). Έπειτα, οι Ρουμάνες έφεραν εκ νέου ισοπαλία στο παιχνίδι (9-9) και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (11-11, 17-15). Λίγο πριν το τέλος, η Βολουντάρι πήρε προβάδισμα πέντε πόντων, δυσκολεύοντας αρκετά την ΑΕΚ και έτσι με την ψυχολογία να γέρνει προς το μέρος της πήρε το σετ (25-18) και το ματς με “καθαρό” σκορ.