CEV Challenge Cup: Με στόχο τη νίκη η ΑΕΚ κόντρα στη Βολουντάρι

Με τα μάτια στραμμένα στη νίκη ταξίδεψε η ΑΕΚ στη Ρουμανία, στο πλαίσιο του επαναληπτικού αγώνα της κόντρα στην Βολουντάρι (Τετάρτη 18/10, 17:00) , για τη φάση των «64» του CEV Challenge Cup, καθώς σε περίπτωση ήττας θα ολοκληρώσει σήμερα το ευρωπαϊκό της ταξίδι.

Η «Ένωση» ήταν μπροστά με 2-0 σετ στο πρώτο παιχνίδι, όμως ηττήθηκε με ανατροπή από τις Ρουμάνες (2-3) και έτσι καλείται να πάρει ρεβάνς, νικώντας είτε με 3-0 σετ, είτε με 3-1 σετ, για να προκριθεί στον επόμενο γύρο.

Αν οι “κιτρινόμαυρες” κερδίσουν με το ίδιο σκορ που τις κέρδισαν οι σημερινές γηπεδούχες, τότε οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στο «χρυσό» σετ, για την ανάδειξη της νικήτριας, που θα γίνει και κάτοχος του εισιτηρίου της πρόκρισης στη φάση των “32” της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Στα θετικά της αποστολής της ΑΕΚ, ο Γιουνούς Οτσάλ μπορεί να υπολογίζει κανονικά τις Μπλάνκο και Πάσκοβα, και σίγουρα θέλει να δει από τις παίκτριές του αντίδραση, προκειμένου να γυρίσουν στην Ελλάδα με την πρόκριση.