ΠΑΟΚ-Ολυμπιάδα Νεάπολης 3-1: Σημαντικό βήμα πρόκρισης οι «ασπρόμαυρες»

Πολύ σημαντική νίκη για την πρόκριση στις «32» του Challenge Cup πέτυχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ της πρωταθλήτριας Κύπρου, Ολυμπιάδα Νεάπολης, στο PAOK Sports Arena.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την προσεχή Τρίτη (17/10) στην Κύπρο, με τις Θεσσαλονικές να έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν αρχικά πόντο-πόντο. Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα 6 πόντων (13-7) και δε δυσκολεύτηκαν να το κρατήσουν μέχρι το τέλος του πρώτου σετ, το οποίο κατέκτησαν με 25-21.

Η εικόνα ήταν εντελώς διαφορετική στο δεύτερο, όπου ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυναμικά, αλλά αυτή τη φορά ήταν οι Κύπριες που έκαναν την αντεπίθεση και ξέφυγαν με 4 πόντους (11-15). Στη συνέχεια, όχι μόνο διατήρησαν τη διαφορά τους, αλλά την αύξησαν, φτάνοντας στο +7 (15-22), για να κατακτήσουν με ευκολία το 2ο σετ με 25-16.

Η απάντηση της ελληνικής ομάδας ήρθε στο τρίτο σετ, όπου ήταν καταιγιστική από το ξεκίνημα και σε όλη τη διάρκειά του δεν απώλεσε το προβάδισμα, φτάνοντας στην κατάκτηση με 26-16.

Μεγάλη μάχη έγινε στο τέταρτο, όπου οι Κύπριες πάλεψαν μέχρι το τέλος για την ισοφάριση. Παρότι οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 16-13, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (20-20). Από κει και πέρα οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την Ουίλιαμς να είναι καταλυτική και με δύο σερί πόντους να χαρίζει τη νίκη στο «Δικέφαλο του Βορρά» με 25-23 και 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 16-25, 25-16, 25-23) σε 104′