ΑΕΚ- Βολουντάρι 2-3: Όλα για την πρόκριση στην Ρουμανία η Ένωση!

Η ΑΕΚ έχασε μέσα από τα “χέρια” της ένα καλό αποτέλεσμα στην πρεμιέρα της στο Challenge Cup γυναικών κόντρα στην Βολουντάρι, αφού ήταν μπροστά με 2-0 και τελικά ηττήθηκε με 2-3 σετ.

Παρά το γεγονός ότι η Ένωση έχασε νωρίτερα σήμερα τις Μπλάνκο και Πάσκοβα την τελευταία στιγμή, εμφανίστηκε πολύ ανταγωνιστική απέναντι στην Βολουντάρι.

Πλέον, ο “Δικέφαλος” πρέπει να τα δώσει όλα στη ρεβάνς (18/10, 17:00) στην Ρουμανία για να μπορέσει να πάρει την πρόκριση στις “32” της διοργάνωσης. Μπορεί να προκριθεί απευθείας με νίκη 3-0 ή 3-1 σετ, ενώ αν νικήσει 3-2, το εισιτήριο για την επόμενη φάση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Κορυφαία για την ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ ήταν η Νικόλοβα με 22 πόντους και αμέσως μετά ακολούθησε η Καλντερόν με 16.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα σερί 3-0 στην αναμέτρηση, με την Βολουντάρι να μειώνει αμέσως (4-3). Στη συνέχεια, η Ένωση πήρε ξανά το προβάδισμα (7-4), όμως η Ρουμάνικη ομάδα ισοφάρισε (10-10). Οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ πέρασαν εκ νέου μπροστά (16-12) και κράτησαν το υπέρ τους σκορ (23-19), όμως οι φιλοξενούμενες προς το τέλος του σετ πίεσαν και ισοφάρισαν (24-24, 26-26). Παρόλα αυτά, η Ένωση κατάφερε να κάνει το 1-0, κερδίζοντας το σετ με 29-27.

Με τη Νικόλοβα να “πυροβολεί” στο σερβις η ΑΕΚ έφτασε στο +7 (8-1) τη διαφορά στο 2ο σετ. Στη συνέχεια, η Βολουντάρι με ένα σερί 8-0 κατάφερε να ισοφαρίσει (9-9) και αμέσως να περάσει μπροστά (12-14). Ξανά με τη Νικόλοβα στο σερβίς η Ένωση προσπέρασε (17-15) και κράτησε το προβάδισμα (20-18). Αργότερα, η Νίλουφερ “έσπασε” το σετ μπολ της ΑΕΚ (24-24), όμως οι “κιτρινόμαυρες” με δύο λάθη της Ρουμάνικης ομάδας πήραν και αυτό το σετ με 26-24.

Στο 3ο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε, όπως και στα δύο προηγούμενα, μπροστά στο σκορ (3-1) και παρά το γεγονός πως η Βολουντάρι ισοφάρισε (4-4), προσπέρασε ξανά (7-5). Κατά τη διάρκεια, οι φιλοξενούμενες πήγαν τη διαφορά στο +4 (12-16) και λίγο αργότερα στο +6 (14-20). Τελικά, οι Ρουμάνες μείωσαν σε 2-1, κερδίζοντας το σετ με 25-19.

Η Βολουντάρι μπήκε δυνατά στο 4ο σετ και πήρε το προβάδισμα (0-5), όμως η Νικόλοβα μείωσε στο σερβίς για την ΑΕΚ (4-5) βάζοντας την ξανά στο παιχνίδι. Με αρκετά λάθη της Ένωσης στην επίθεση οι φιλοξενούμενες άνοιξαν ξανά την “ψαλίδα” (5-9), όμως οι παίκτριες του Οτσάλ επέστρεψαν στο παιχνίδι και κατάφεραν να προσπεράσουν (13-12). Το σετ εξελίχθηκε σε “θρίλερ” όταν η Βολουντάρι πέρασε μπροστά (18-20). Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να γυρίσει το σκορ και τελικά ηττήθηκε με 21-25.

Στο τελευταίο σετ η Βολουντάρι ξεκίνησε μπροστά στο σκορ (0-2) και παρόλο που η ΑΕΚ ισοφάρισε για το 2-2, οι Ρουμάνες πήραν ξανά το προβάδισμα (3-5). Αμέσως, οι “κιτρινόμαυρες” έφεραν ξανά το ματς στα ίσα (5-5), αλλά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να πάνε στο +3 (6-9). Με ένα σερί 2-0 η Ένωση πλησίασε μια “ανάσα” στο σκορ τις Ρουμάνες (11-12) και αμέσως ισοφάρισε (12-12). Τελικά, η Βολουντάρι κατάφερε να κερδίσει στο τέλος με 15-12.