Ολυμπιακός-Βάσας 1-3: Φιλική ήττα για τις “ερυθρόλευκες”

Ηττήθηκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού σε φιλική αναμέτρηση στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» από την ουγγρική Βάσας, στο πιο δυνατό “τεστ” της προετοιμασία της ως τώρα, μιας και η ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου είναι επιπέδου Champions League.

Οι Πειραιώτισσες γνώρισαν την ήττα με 3-1 σετ (23-25, 25-23, 20-25, 15-25), σε ένα φιλικό με πολλές δοκιμές από τον Λορέντζο Μιτσέλι και έντονο αγωνιστικό ρυθμό. Οι “ερυθρόλευκες”, αν και είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου σετ, τελικά το έχασαν στο τέλος και έμεινα πίσω στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ ήρθε η απάντηση από τη γηπεδούχο ομάδα για το 1-1 (25-23), αλλά στη συνέχεια δεν πήραν κάποιο από τα επόμενα δύο σετ και έτσι ήρθε η πρώτη φιλική ήττα, σε ένα ιδιαιτέρως δύσκολο φιλικό παιχνίδι, που μέτρησαν τις δυνάμεις τους κόντρα σε έναν έμπειρο αντίπαλο.

Να σημειωθεί πως ο τεχνικός του Ολυμπιακού δεν έχει στη διάθεσή του την Νίζετιτς, και έτσι δημιουργήθηκαν κάποια προβλήματα στην υποδοχή, τα οποία και φυσικά εκμεταλλεύτηκε η φιλοξενούμενη ομάδα. Η Αργεντίνα ακραία ήρθε με θλάση από το Προ-Ολυμπιακό τουρνουά και θα επιστρέψει την επόμενη εβδομάδα,

Τα σετ: (1-3): 23-25, 25-23, 20-25, 15-25