Ευρωπαϊκό, Ελλάδα- Ισραήλ 2-3: Ηττήθηκε στην πρεμιέρα η αξιόμαχη Εθνική (vid)

Σε ένα συναρπαστικό ματς, έτσι όπως εξελίχθηκε, η Ελλάδα γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από το γηπεδούχο Ισραήλ στον πρώτο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ, η Εθνική έκανε την ανατροπή για το 2-1, ωστόσο, οι Ισραηλινοί αποδείχθηκαν πολύ σκληροί αντίπαλοι και με τη σειρά τους ανέτρεψαν το αποτέλεσμα για να φτάσουν στη νίκη στο τάι-μπρέικ με 2-3.

Οι Ισραηλινοί πήραν προβάδισμα από νωρίς στο πρώτο σετ (2-5) και συνέχισαν να το διατηρούν με σχετική ευκολία στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε τους 6 πόντους (5-11), καθώς οι παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος έδειχναν να μη βρίσκουν τις λύσεις στο επιθετικό παιχνίδι των αντιπάλων τους. Παρόλο που προσωρινά μείωσαν σε 10-13, το Ισραήλ ξέφυγε ξανά (12-19) και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 17-25.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, καθώς οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 11-11. Στο σημείο εκείνο, οι αντίπαλοί μας πήραν κεφάλι τριών πόντων (11-14), ωστόσο οι διεθνείς μας έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια (19-19). Στη συνέχεια, μάλιστα, πέρασαν μπροστά με 21-19, αλλά οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν εκ νέου. Το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πόντο- πόντο, με τους παίκτες της «γαλανόλευκης» να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί στους τελευταίους κρίσιμους πόντους και να κερδίζουν το σετ με 29-27.

Η εικόνα του τρίτου σετ στην αρχή ήταν παρόμοια με αυτήν του πρώτου. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα με 0-4, αλλά η Ελλάδα μείωσε σε 5-7. Ωστόσο, συνέχισαν να έχουν μια διαφορά… ασφαλείας, η οποία έφτασε μέχρι και στο +4 (8-12), όμως στη συνέχεια η Εθνική ισοφάρισε σε 13-13. Το Ισραήλ πέρασε και πάλι μπροστά (19-21), αλλά οι διεθνείς μας με ένα απίθανο σερί έξι πόντων, έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-21!

Η Εθνική μας δεν κατάφερε να διατηρήσει το μομέντουμ του προηγούμενου σετ και στο ξεκίνημα του 4ου βρέθηκε πίσω με 3-6 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα κυνηγούσε το σκορ, με τη διαφορά να φτάνει στο +5 (8-13). Οι αντίπαλοί μας δεν έχασαν το προβάδισμά τους, με την Ελλάδα να μειώνει προσωρινά σε 17-19, αλλά οι γηπεδούχοι αύξησαν κι άλλο τη διαφορά τους, πήραν το σετ με 25-21 και ισοφάρισαν σε 2-2.

Το ματς οδηγήθηκε σε τάι μπρέικ κι εκεί ήταν πάλι οι Ισραηλινοί που προηγήθηκαν (0-2), ωστόσο, η «γαλανόλευκη» αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 9-7. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με ένα σερί τεσσάρων πόντων, το Ισραήλ έκανε την ανατροπή για 13-15 και τη νίκη με 2-3. Αξίζει να αναφερθεί πως στον τελευταίο πόντο ο δεύτερος διαιτητής έδειξε οτι η επιστροφή του Ράπτη πέρασε πίσω από την αντένα, ο πρώτος διαιτητής δέχθηκε την υπόδειξη, η ελληνική ομάδα δεν είχε διαθέσιμο challenge κι έτσι παρά τις διαμαρτυρίες των Ελλήνων παικτών, ο πόντος δόθηκε στο Ισραήλ.

Το δεύτερο παιχνίδι του ομίλου για την Εθνική, είναι την Παρασκευή (19:00) με αντίπαλο την Πορτογαλία.

Διακύμανση

1ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 17-25

2ο σετ: 8-7, 13-16, 21-20, 29-27

3ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 25-21

4ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 21-25

5ο σετ: 4-5, 10-9, 11-12, 13-15

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ισραήλ προήλθαν από 2 άσσους, 67 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 29-27, 25-21, 21-25, 13-15) σε 155′

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 6 (5/19 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 53% άριστες), Μούχλιας 17 (17/36 ρπ.), Γαλιώτος 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (10/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 21% άριστες), Τζούριτς 16 (12/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. – 44% άριστες), Χανδρινός (λ), Βουλκίδης 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Λινάρδος, Πρωτοψάλτης 12 (8/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ,. 64% υπ.-59% άριστες.

ΙΣΡΑΗΛ (Ιταμάρ Στέιν): Κατζέλεσον 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Χέρσκο 24 (20/37 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ.-25% άριστες), Γκλόντριν 13 (13/29 επ., 52% υπ.-26% άριστες), Γκένις 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Νταβίντ 28 (26/49 επ., 2 μπλοκ), Σοκόλοβ 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ) / Ρόιτμαν (λ, 73% υπ.-64% άριστες), Άριελ, Χάβερ, Ρούρα

Δ’ όμιλος

Τρίτη 29 Αυγούστου

Ισραήλ-Ελλάδα 3-2 (25-17, 27-29, 21-25, 25-21, 15-13)

20:00, Τουρκία-Ισραήλ

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ελλάδα – Ισραήλ 2-3 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Δείτε τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης.”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wOC8yOS8yMC80Ml8wOF82NGVlNTgyMDA4OGQ3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT10M54S”,”uploadDate”:”2023-08-29T20:49:02.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cv5biud4rmy9″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}