Φιλική ήττα από την Αίγυπτο για την Εθνική ανδρών

Τη φιλική ήττα από την Αίγυπτο γνώρισε η Εθνική ανδρών με 3-1 σετ, στο πρώτο παιχνίδι της “γαλανόλευκης” στο διεθνές τουρνουά στη Βόρεια Μακεδονία, με την οποία παίζει αύριο η Ελλάδα, κόντρα στην οποία οι διεθνείς μας θα διεκδικήσουν την πρώτη νίκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε το παιχνίδι από την αρχή έως και το τέλος, όμως οι Αιγύπτιοι έβρισκαν τις λύσεις στα φινάλε των σετ και πήραν τη νίκη. Στο πρώτο σετ είχαν από την αρχή μέχρι το τέλος των πρώτο λόγο οι Αιγύπτιοι, στα επόμενα τρία το σκορ ήταν κοντά, όμως η Εθνική δεν κατάφερε να στείλει το ματς στο tie-break.

Ο Ιταλός ομοσπονδιακός ξεκίνησε τον αγώνα χωρίς εκπλήξεις. Στη διαγώνιο ο Δημήτρης Μούχλιας που αντικαταστάθηκε στα μισά του τρίτου σετ από τον Γιώργο Τζιουμάκα, στο κέντρο ήταν ο Γιώργος Πετρέας με τον Δημήτρη Τζούριτς, πασαδόρος ο Μάρκος Γαλιώτος, λίμπερο ο Μενέλαος Κοκκινάκης και στα άκρα οι Ραφαήλ Κουμεντάκης, Θανάσης Πρωτοψάλτης. Από το δεύτερο σετ και μετά αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Ράπτης, ενώ μικρή συμμετοχή είχε ο Σπύρος Χάκας για το σερβίς.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 1 άσσο, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Αιγύπτου προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 20-25, 25-22, 22-25) σε 102′

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (7/21 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. – 11% άριστες), Μούχλιας 3 (3/14 επ.), Γαλιώτος, Τζούριτς 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 0% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Τζιουμάκας 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 12 (12/17 επ., 45% υπ. – 10% άριστες), Χάκας.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Σαλάχ 14 (11/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιούσεφ Α. 12 (8/21 επ., 4 μπλοκ, 85% υπ. – 45% άριστες), Γιούσεφ Χ. 4 (4/6 επ.), Ελμαχντί 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μοσταφά 9 (9/18 επ., 40% υπ. – 13% άριστες) / Ρέντα (λ, 78% υπ. – 33% άριστες), Αντέλ 1 (1/1 επ.), Σαΐντ 5 (5/8 επ., 50% υπ. – 25% άριστες).