Ήττα για την Εθνική Γυναικών από την Ουκρανία στο πρώτο φιλικό

Δεν τα κατάφερε η Εθνική γυναικών στο πρώτο φιλικό κόντρα στην Ουκρανία στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», καθώς ηττήθηκε με 3-2 σετ, φτάνοντας πολύ κοντά σε μία μεγάλη ανατροπή από το εις βάρος της 0-2.

Η “γαλανόλευκη” ξεκίνησε με Νικολογιάννη, Στράντζαλη, Καλαντάτζε, Τοντάι, Κωνσταντινίδου, Ανθούλη και λίμπερο την Αρτακιανού. Έχασε στο όριο το 1ο σετ, ενώ στο 2ο μέρος οι φιλοξενούμενες απέκτησαν μεγάλη διαφορά και με μεγαλύτερη ευκολία διπλασίασαν τα κερδισμένα σετ.

Στο 3ο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα άλλαξε αγωνιστικό πρόσωπο, και αποκτώντας διάρκεια στο καλό του παιχνίδι διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα και μείωσε σε 2-1 (25-13). Στο 4ο σετ το ματς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, και η Ελλάδα δίκαια έφτασε στην ισοφάριση (25-14), για να διεκδικήσει τη νίκη στο tie-break.

Εκεί όμως χάσαμε το αρχικό προβάδισμα (5-3 – 5-7), δεν ανακτήσαμε τα ηνία, και έτσι οι Ουκρανές πανηγύρισαν μία δύσκολη νίκη στου Ρέντη, στο πρώτο από τα δύο φιλικά. Αύριο Παρασκευή (11/8) το δεύτερο στις 18:00 το απόγευμα.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 19-25, 25-13, 25-14, 11-15) σε 104′.

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 60 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Ουκρανίας προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιουνούς Οτσάλ): Ανθούλη 20 (19/33 επ., 1 μπλοκ), Τοντάι 2 (1/6 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 17 (13/32 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες), Καλαντάτζε 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (3/6 επ., 5 μπλοκ), Στράντζαλη 15 (10/23 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 31% υπ. – 11% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 67% άριστες), Κακουράτου (λ), Σπανού 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 36% υπ. – 00% άριστες), Λαμπρούση 3 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Τερζόγλου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος), Τσιτσιγιάννη 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ιβάν Πέτκοφ): Μίλενκο 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 51% υπ. – 31% άριστες), Ντόρμσαν 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ), Σαρχορόσκα 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Μαγιέβσκα 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντίμαρ 3 (3/9 επ., 50% υπ.-25% άριστες), Κραϊντούμπα 14 (12/18 επ., 2 άσσοι) / Νιέμτσεβα (λ, 68% υπ. – 39% άριστες), Μελιούσκινα 7(4/12 επ., 3 μπλοκ), Όλινιουκ, Ντάντασκ 12 (11/26 επ., 1 άσσος), Κόντολα 5 (5/17 επ., 39% υπ.-22% άριστες).