Εθνική Γυναικών: Ήττα από τη Βουλγαρία στο τελευταίο φιλικό

Η Εθνική ομάδα γυναικών στο βόλεϊ ηττήθηκε με 3-0 σετ στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό κόντρα στη Βουλγαρία, στο κλειστό του Ρέντη, η οποία πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα στο πρώτο ματς.

Οι Βουλγάρες ήταν βελτιωμένες σε όλους τους τομείς και κυρίως στην επίθεση (49% σήμερα από 33% χθες, ενώ η Εθνική από το 42% του πρώτου αγώνα σήμερα είχε 34% κι από τα 21 μπλοκ έπεσε στα 10), έχοντας, όμως αρκετά νεκρά διαστήματα (που κόστισαν ιδιαίτερα στο 2ο και στο έξτρα σετ που παίχθηκε).

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Βουλγαρία προηγήθηκε γρήγορα (0-3) και παρά το γεγονός πως οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ πλησίασαν στον πόντο (2-3), οι αντίπαλες άνοιξαν ξανά τη διαφορά (2-8). Η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη συνέχεια με τη Βουλγαρία να κατακτά το πρώτο σετ με 15-25.

Στο δεύτερο σετ είχαμε το προβάδισμα (9-6,11-7), αλλά η Βουλγαρία κατάφερε να προηγηθεί. Η ελληνική ομάδα αντέδρασε (16-15) και αργότερα πήγε στο +2 (22-20), όμως κάποιες χαμένες προσπάθειες από την εθνική μας έδωσαν την ευκαιρία στις Βουλγάρες να πάρουν το σετ με 22-25.

Παρά το γεγονός ότι η οι διεθνείς μας ήταν μπροστά στο τρίτο σετ (8-7) η ομάδα του Μιτσέλι έτρεξε σερί 6-0 και προσπέρασε (8-12). Οι αθλήτριες του Οτσάλ κατάφεραν να μειώσουν (11-13) και έμειναν κοντά στις αντίπαλες μέχρι το 15-17. Εκεί, δεχθήκαμε ένα νέο σερί (16-21) με την Βουλγαρία να επικρατεί στο τέλος με 18-25.

Στο έξτρα σετ οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν με διαφορετικό ρόστερ με τη Βουλγαρία να έχει το προβάδισμα σταθερά (3-5, 7-10) και διατήρησε μια καλή διαφορά (18-23). Εκεί, η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει (23-23), όμως και πάλι τα λάθη κόστισαν με τις Βουλγάρες να παίρνουν και το τελευταίο σετ με 23-25.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 22-25, 18-25), τέταρτο σετ: 23-25

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Βουλγαρίας προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιουνούς Οτσάλ): Ανθούλη 10 (10/27 επ.), Τοντάι 4 (0/2 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σπανού 4 (4/13 επ., 17% υπ. – 08% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/3 επ.), Κωνσταντινίδου 4 (2/2 επ., 2 άσσοι), Στράντζαλη 8 (6/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 30% υπ. – 19% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Κακουράτου (λ, 25% υπ. – 25% άριστες), Νικολογιάννη 5 (5/15 επ., 37% υπ. – 21% άριστες), Τσιόγκα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (1/6 επ., 3 μπλοκ), Τερζόγλου 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Μπάκα 2 (2/6 επ., 30% υπ.-10% άριστες), Ξανθοπούλου, Τσιτσιγιάννη 6 (4/14 επ., 2 μπλοκ).

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιορντάνοβα 9 (9/17 επ., 42% υπ. – 21% άριστες), Μπαράκοβα 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέτσεβα 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Τοντόροβα 9 (8/11 επ., 1 άσσος), Σαΐκοβα 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Μαρίνοβα 21 (20/41 επ., 1 άσσος) / Καραμπάσεβα (λ, 67% υπ. – 33% άριστες), Πασκούλεβα (λ, 53% υπ. – 27% άριστες), Σταντσούλοβα 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Ραντσκοβα, Πάσκοβα 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-20% άριστες), Κριβόσισκα 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Σαπάζοβα, Νικόλοβα 5 (4/9 επ., 1 άσσος).