Ξανά ισοπαλία (2-2) για την Εθνική Γυναικών στο δεύτερο φιλικό με στη Σλοβενία

Μια εξαιρετική ανατροπή έκανε η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας κόντρα στη Σλοβενία, που ολοκλήρωσε το σημερινό παιχνίδι με μια ακόμα ισοπαλία (2-2).

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ δεν ξεκίνησε καλά στα δύο πρώτα σετ χάνοντας με 2-0. Στα επόμενα δύο μπήκε πιο συγκεντρωμένη και κατάφερε να ισοφαρίσει με 2-2, σκορ που προέκυψε και στο χθεσινό φιλικό.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής έδωσε την ευκαιρία σε όλες τις παίκτριες και δοκίμασε διάφορα σχήματα ενόψει και του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στην Γερμανία. Την Πέμπτη (13/7) η Εθνική μας θα παίξει το προτελευταίο της φιλικό με την Σλοβενία στις 18:00.

Η Σλοβενία άνοιξε το σκορ στο πρώτο σετ (0-2), παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα στη συνέχεια (7-13). Η εθνική μας προσπάθησε να μειώσεις (10-15), όμως οι αντίπαλες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της “γαλανόλευκης” ανέβηκαν στο +9 (10-19). Κατά τη διάρκεια δεν άλλαξε κάτι και έτσι, η Σλοβενία ολοκλήρωσε το σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (2-2), όμως οι φιλοξενούμενες μπήκαν ξανά μπροστά (2-5). Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ, πλησίασε στον έναν πόντο τη διαφορά (5-6) και στη συνέχεια με δύο μπλοκ της Ξανθοπούλου προσπέρασε (12-11). Η Εθνική μας εμφανώς καλύτερη από το πρώτο σετ, παρέμεινε κοντά στο σκορ με την Σλοβενία και μάλιστα πέρασε στην θέση του οδηγού και στο +3 (22-19). Με ένα σερί 3-0, οι αντίπαλες κατάφεραν να φέρουν εκ νέου ισοπαλία στο ματς (22-22) και στο τέλος πήραν το σετ με 25-23.

Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες και στο τρίτο σετ (8-8), με την Ελλάδα να πηγαίνει στο +3 (14-11) λίγο αργότερα. Η Σλοβενία κατάφερε να φτάσει μια “ανάσα” από την εθνική μας (20-19) και στη συνέχεια να ισοφαρίσει (20-20). Παρά το γεγονός πως η Ελλάδα με σερί 2-0, ανέβασε ξανά τη διαφορά (22-20), οι αντίπαλες έφεραν ξανά στα ίσα το σκορ (22-22). Στο τέλος, οι παίκτριες της “γαλανόλευκης” σοβάρεψαν και πήραν το πρώτο τους κερδισμένο σετ με 25-22.

Η Εθνική μας ξεκίνησε μπροστά στο τέταρτο σετ (2-0), με την Σλοβενία να ισοφαρίζει λίγο αργότερα (3-3). Κατά τη διάρκεια οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ (9-9), όμως η Ελλάδα κατάφερε να βρει τρόπους να πάρει ξανά το προβάδισμα (12-10). Η Σλοβενία έφτασε στον έναν πόντο τη διαφορά (19-18) και στη συνέχεια προσπέρασε (21-22). Με δύο πόντους από την Νικολογιάννη η Ελλάδα πήρε ξανά τα ηνία του παιχνιδιού (23-22) και αργότερα ισοφάρισε στα σετ κερδίζοντας και το τελευταίο με 27-25.