Βαλκανικό Κοριτσιών Κ17: Απίστευτη νίκη με ανατροπή και χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα (vid)

Τεράστια νίκη με ανατροπή που της χάρισε το χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ17 πέτυχε η Εθνική Παγκορασίδων, η οποία επικράτησε με 3-2 της Τουρκίας στον τελικό.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από την Τουρκία, αλλά κατάφερε να κάνει την τεράστια υπέρβαση και με ανατροπή πήρε το ματς και το χρυσό μετάλλιο.

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα, με την Τουρκία να παίρνει το προβάδισμα στα μέσα του πρώτου σετ (11-13) και από εκεί και πέρα να κρατά τη διαφορά, φτάνοντας στην κατάκτησή του με 19-25. Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν παρόμοια, με την τουρκική ομάδα να προηγείται ξανά. Παρόλο που η Ελλάδα στη συνέχεια κατάφερε να ισοφαρίσει (19-19), οι αντίπαλες επικράτησαν με 25-21.

Στο τρίτο σετ, όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, καθώς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε να χάνει με 5-10, όμως, από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε η αντεπίθεση. Τα κορίτσια του Κώστα Γκούντα ισοφάρισαν σε 15-15, πήραν κεφάλι με 21-17 και τελικά πήραν το σετ με 25-21. Με την ψυχολογία να είναι υπέρ τους, συνέχισαν με την ίδια φόρα και στο τέταρτο, παίρνοντας διαφορά από νωρίς και ισοφάρισαν το ματς σε 2-2 με 25-19. Η ανωτερότητα της Εθνικής μας συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ, με το τελικό 15-9 να σφραγίζει τον ελληνικό θρίαμβο.