KBV OPEN: Χρυσό μετάλλιο για Κογκαλίδη, Ράμος και Λάβδα, Σαμπάτη στην Καλαμάτα

Νικητές του KBV OPEN που ολοκληρώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (24/6) στις εγκαταστάσεις του Kalamata Beach Volley, ήταν ο Έντουαρντ Ράμος με τον Κώστα Κογκαλίδη στους άνδρες και η Ιφιγένεια Σαμπάτη με την Ευανθία Λάβδα στις γυναίκες.

Στους άνδρες, ο Κογκαλίδης και ο Ράμος κατέκτησαν το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο στο φετινό σιρκουί, επικρατώντας στον τελικό του Βαγγέλη Σιδέρη και του Φίλιπ Μάλεσιτς με 2-0 (22-20, 21-13).

Στις γυναίκες, η Ιφιγένεια Σαμπάτη και η Ευανθία Λάβδα, νίκησαν στον τελικό της Μαργαρίτας Τόλη και της Αργυρούς Ντεστάκου με 2-0 (21-17, 21-16) σετ.

Συνολικά πραγματοποιήθηκαν 54 αγώνες και στα δύο φύλα, ενώ η διοργάνωση ολοκληρώθηκε το βράδυ του Σαββάτου (24/6) λόγω των εθνικών εκλογών την Κυριακή (25/6).

Οι νικητές και οι νικήτριες πρόσθεσαν από 37,5 βαθμούς στην ατομική τους βαθμολογία και οι φιναλίστ από 33,75.