Beach Pro Tour Ios Futures 2023: Στη Νορβηγία το χρυσό στους άνδρες, στην Ολλανδία για τις γυναίκες

Οι Νορβηγοί Markus Mol/Jo Gladsøy Sunde και οι Ολλανδέζες Wies Bekhuis/Desy Poiesz κατέκτησαν στη μαγευτική παραλία του Μυλοπότα τους τίτλους ανδρών-γυναικών του «Beach Pro Tour Ios Futures 2023», που για 3η χρονιά στέφθηκε με απόλυτη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία, καθώς οι διεθνείς μας Θοδωρής Παπαδημητρίου και Παναγιώτης Ιωαννίδης χάρισαν στη χώρα μας το χάλκινο μετάλλιο.

Το φετινό τουρνουά της Ίου θα μείνει αξέχαστο στους αθλητές και τις αθλήτριες που σκαρφάλωσαν στο ψηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου, όχι μόνο για τον φοβερό ανταγωνισμό και το ρεκόρ συμμετοχών από όλο τον κόσμο, αλλά κυρίως γιατί με θέα τον  αιγαιοπελαγίτικο ουρανό πανηγύρισαν το παρθενικό τους φετινό μετάλλιο σε τουρνουά Future του παγκόσμιου σιρκουί της FIVB.

Στον τελικό των αδρών η ομάδα του Νορβηγού Μάρκους Μολ, που στα 21 του χρόνια δείχνει να βαδίζει στα χνάρια του μεγαλύτερού του αδελφού του Άντερς, (χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο και κάτοχος παγκόσμιων και ευρωπαϊκών τίτλων) επικράτησε με 2-0 (21-17, 27-25) των Αυστριακών Florian Schnetzer και Lorenz Petutschnig, που κατέλαβαν τη 2η θέση. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι «δικοί μας» πρωταθλητές, Παπαδημητρίου/Ιωαννίδης.

Για τους Νορβηγούς θριαμβευτές μάλιστα η επιτυχία στην Ίο, αποκτά μεγαλύτερη αξία καθώς το σκανδιναβικό δίδυμο ξεκίνησε την προσπάθειά του από τα προκριματικά της διοργάνωσης και έφτασε στον τίτλο μετά από 7 αγώνες χωρίς ήττα, αλλά και απώλεια σετ!

Στο αντίστοιχο μεγάλο ραντεβού των γυναικών οι «πορτοκαλί» Wies Bekhuis/Desy Poiesz επικράτησαν με 2-0 (21-19, 21-18) των φιναλίστ από την Αυστρία Friedl/Schützenhöfer και έπειτα από μία 4η και 13η θέση στα Futures τουρνουά «άνοιξαν λογαριασμό» στα μετάλλια! Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν οι Αργεντίνες Najul/Peralta.

Η 20χρονη Desy Poiesz με τη λήξη του νικηφόρου τελικού, έπλεε σε πελάγη ευτυχίας καθώς δεν μπορούσε να πιστέψει πως στην Ίο κέρδισε όχι μόνο την 1η θέση στο, αλλά αποχαιρετά το νησί, έχοντας στο στήθος της το παρθενικό χρυσό μετάλλιο της καριέρας της σε διεθνή διοργάνωση!

Τα αποτελέσματα των τελικών
Άνδρες: M. Mol/ Sunde (Νορβηγία) – Schnetzer/Petutschnig (Αυστρία) 2-0 (21-17, 27-25)
Γυναίκες: Bekhuis/Poiesz (Ολλανδία) – Friedl/Schützenhöfer (Αυστρία) 2-0 (21-19, 21-18)

Η «χρυσή» λίστα των φετινών τουρνουά «Beach Pro Tour Futures»

15-19/3/ 2023, Mt. Maunganui Beach, N. Ζηλανδία  (Α/Γ)
Άνδρες: O’Dea, S./O’Dea B. (Νέα Ζηλανδία)
Γυναίκες: Polley/Zeinmann (Νέα Ζηλανδία)