Beach Pro Tour Ios Futures: Για το χάλκινο μετάλλιο Ιωαννίδης και Παπαδημητρίου

Το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήσουν (24/6, 15:00) στον “μικρό τελικό” του Beach Pro Tour Ios Futures 2023 οι διεθνείς μας Θοδωρής Παπαδημητρίου και Παναγιώτης Ιωαννίδης.

Το Ελληνικό δίδυμο προσπάθησε για το καλύτερο απέναντι στη νορβηγική ομάδα και φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, Μολ, M./Sunde, η οποία ήταν ανώτερη και επικράτησε δίκαια με 2-0 (21-17, 21-10).

Στον μικρό τελικό οι πρωταθλητές μας θα αντιμετωπίσουν τους Αργεντινούς Amieva/Aveiro που στον α’ ημιτελικό έχασαν 0-2 (19-21, 17-21) από τους Αυστριακούς φιναλίστ Schnetzer/Petutschnig, που στις 17.00 θα κυνηγήσουν την διάκριση στον τελικό του τουρνουά απέναντι στους Σκανδιναβούς Μολ, M./Sunde.

Στις γυναίκες αντίστοιχα οι Ολλανδέζες Bekhuis/Poiesz και οι Αυστριακές Friedl/Schützenhöfer θα διεκδικήσουν στις 16.00 τον φετινό τίτλο του Beach Pro Tour Ios Futures 2023. Οι «οράνιε» στον α’ ημιτελικό επιβλήθηκαν με 2-1 (21-15, 20-22, 15-11) σετ των Windeleff/Bisgaard  από τη Δανία, ενώ το Νο 3 του ταμπλό απέκλεισε με 2-0 (21-13, 21-17) σετ το Νο 1 της διοργάνωσης, τις Αργεντινές, Najul/Peralta.

Τα ζευγάρια των τελικών στους άνδρες:
15.00: Για την 3η θέση: Amieva/Aveiro (Αργεντινή) – Παπαδημητρίου/Ιωαννίδης (Ελλάδα) Cosmote 9HD
17.00: Τελικός: Μολ, M./Sunde (Νορβηγία) – Schnetzer/Petutschnig (Αυστρία) Cosmote 9HD

Τα ζευγάρια των τελικών στις γυναίκες:
14.00: Για την 3η θέση: Windeleff/Bisgaard (Δανία) – Najul/Peralta (Αργεντινή) Cosmote 9HD
16.00: Τελικός: Bekhuis/Poiesz (Ολλανδία) – Friedl/Schützenhöfer (Αυστρία) Cosmote 9HD