Beach Pro Tour Ios Futures 2023: Στις “8” οι Μαναβή/Καλαμαρίδου, Αντωνακάκη/Περδικάκη – Τα αποτελέσματα

Με επιτυχία έπεσε την Πέμπτη (22/5) στην παραλία του Μυλοπότα η αυλαία της πρεμιέρας των αγώνων των ομίλων του κυρίως ταμπλό γυναικών του Beach Pro Tour Ios Futures 2023, καθώς δύο από τις ελληνικές ομάδες “σφράγισαν” αήττητες την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του τουρνουά της Ίου, ενώ δύο ακόμη γαλανόλευκα δίδυμα, θα έχουν την Παρασκευή (23/6) στην 12άδα μία ακόμη ευκαιρία να περάσουν στην 8άδα.

Η πρώτη «γαλανόλευκη» επιτυχία της ημέρας ήρθε στο Μυλοπότα μέσω… Κρήτης. Οι Ηρακλείωτισσες νικήτριες του πανελληνίου IOS Major 2023, Αντωνακάκη/Περδικάκη ήταν πραγματικά αλάνθαστες και με μία εντυπωσιακή εμφάνιση, επικράτησαν με 15-7, 2-1 σετ και «έσπασαν το ρόδι» για τις ελληνικές ομάδες.

Με τον δρόμο πλέον… ανοιχτό για τις ομάδες μας και με καλή ψυχολογία από τον θρίαμβο του α’ φετινού Grand Slam των Μάστερς της Αριστοτέλους, οι πρωταθλήτριες Τριανταφυλλίδη/Ματίου αν και βρέθηκαν να κυνηγάνε 0-1 σετ με 17-21 στο σκορ τις Αυστριακές Friedl/Schützenhöfer κέρδισαν τα δύο επόμενα σετ και κάνοντας σωστή διαχείριση του αέρα έφτασαν στη σπουδαία νίκη-ανατροπή 2-1 σετ με 17-15 .

Ανάλογη πορεία με τις Κρητικοπούλες, είχαν και οι Θεσσαλονικιές πρωταθλήτριες Μαναβή/Καλαμαρίδου, που «με 2 στα 2» πέρασαν πανηγυρικά ως κορυφαίες του D’ ομίλου στις 8 καλύτερες ομάδες του τουρνουά και αναμένουν κι αυτές στο..ακουστικό τους για τον προσεχή αντίπαλο. Στον αγώνα με τις Windeleff /Bisgaard  από τη Δανία, η ομάδα της πρώην πρωταθλήτριας του παγκόσμιου τουρνουά του 2019 στην Ίο, Δήμητρα Μαναβή δυσκολεύτηκαν μόνο στο 2ο σετ από τις πανύψηλες αντιπάλους τους, αλλά τελικά είχαν την ποιότητα και τις λύσεις για να επιβληθούν με 2-0 (21-17, 23-21).

Την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, που διατηρεί τις ελπίδες τους για τη συνέχεια πέτυχε και το δίδυμο των Ματιάδη/Σιρίνινα. Η νεοσύστατη ομάδα, φιναλίστ του φετινού «Ιος Major 2023», στο β’ ματς του Α’ ομίλου «ρεφάρανε» την ήττα της πρεμιέρας κερδίζοντας με 2-0 (21-18, 21-17) τις Mardones/Amanda (Χιλή) και περάσανε στην 12άδα. Εκεί την Παρασκευή στην 12άδα θα κληθούν να τα «δώσουν όλα» για πρόκριση στα προημιτελικά κόντρα στις Windeleff /Bisgaard  από τη Δανία

Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα στο κυρίως ταμπλό γυναικών:

22/6

Α’ όμιλος: 08:30: Νajul/Peralta (Aργεντινή) – Ματιάδη/Σιρίνινα 2-0 (21-14, 21-16)

15.30: Ματιάδη/Σιρίνινα –Mardones/Amanda (Χιλή) 2-0 (21-18, 21-17)

23/6 Γύρος των 12

Ματιάδη/Σιρίνινα – Windeleff /Bisgaard (Δανία)

Β’ όμιλος: 09:20: (Ισπανία) – Περδικάκη/Αντωνακάκη 1-2 (17-21, 21-9, 7-15)

16.20: Περδικάκη/Αντωνακάκη – Hollas, H. Soomets (Εσθονία) 2-0 (21-16, 21-15)

C’ όμιλος:10:10: Friedl/Schützenhöfer – Ματίου/Τριανταφυλλίδη 1-2 (21-17, 19-21, 15-17)

17.10: Ματίου/Τριανταφυλλίδη – Grudzinskaite G./Grudzinskaite R. (Λιθουανία) 0-2 (17-21, 21-23)

23/6: «Γύρος των 12»

12:30: González/Guidarelli (Ισπανία) – Ματίου/Τριανταφυλλίδη

D’ όμιλος: 11:00: Μαναβή/Καλαμαρίδου – Frasca/Gardini (Iταλία) 2-1 (18-21, 21-17, 15-9)

18.00:  Μαναβή/Καλαμαρίδου – Windeleff /Bisgaard (Δανία) 2-0 (21-17, 23-21)