Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 3-2: Παρέμειναν στο “θρόνο” τους οι “πράσινες” και πανηγύρισαν το 25ο πρωτάθλημα (vids)

Παρέμεινε το “αφεντικό” ο Παναθηναϊκός στους τελικούς της Volley League γυναικών και πανηγύρισε το 25ο και 2ο συνεχόμενο πρωτάθλημα της ιστορίας του μαζί με τον κόσμο του.

Το “τριφύλλι” κατάφερε να πάρει και το τρίτο ματς στη σειρά των τελικών στο γεμάτο από κόσμο ΟΑΚΑ, κερδίζοντας με τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.

Οι “ερυθρόλευκες” παρόλο που πήραν το πρώτο σετ και το τέταρτο σετ, έχασαν έδαφος στο τάι μπρέικ, με τις “πράσινες” να κάνουν μια τρομερή ανατροπή για τη νίκη-τίτλο.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός με δύο επιθέσεις της Σάλας ξεκίνησε μπροστά στο σκορ (1-2), όμως ο Παναθηναϊκός με πόντους της Ανθούλη και της Γκρόθες ισοφάρισε (3-3). Λίγο αργότερα, οι “ερυθρόλευκες” πήραν ξανά κεφάλι στο ματς (7-11) και είχαν μια σταθερή απόδοση κατά τη διάρκεια (8-16, 15-17). Η ομάδα του Γιώργου Καλαμζίδη παρά το γεγονός ότι κατάφερε να πλησιάσει στα μέσα του σετ δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω (18-23), με τον Ολυμπιακό να το κατακτά (21-25) και να παίρνει το προβάδισμα.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – ΟΣΦΠ | Το σερί του Ολυμπιακού στην αρχή του πρώτου σετ”,”description”:”Το σερί του Ολυμπιακού στην αρχή του πρώτου σετ”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNS8wNi8xNi81Ml8yMl82NDU2ODVjNmFmOTg3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M3S”,”uploadDate”:”2023-05-06T16:54:04.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-csfcla712f9t”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το “δεξί” (1-6), όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει στους δύο (7-9). Η ομάδα του Μιτσέλι με ένα σερί 4-0 άνοιξε ξανά την “ψαλίδα” (7-13) και παρέμεινε οδηγός… στο σετ (12-17). Κατά τη διάρκεια, οι “πράσινες” έφτασαν μια “ανάσα” από τις φιλοξενούμενες (18-19) και δεν άργησαν να ισοφαρίσουν (22-22). Το σετ εξελίχθηκε σε “θρίλερ” (24-24) με τον Παναθηναϊκό να καταφέρνει με μια τρομερή ανατροπή να το κερδίσει (26-24), για το 1-1.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – ΟΣΦΠ | Με σπουδαία ανατροπή το 1-1 οι «Πράσινες»”,”description”:”Ο Παναθηναϊκός έκανε ανατροπή στο φινάλε του δεύτερου σετ, το οποίο κατέκτησε με 26-24.”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNS8wNi8xNy80N18zMl82NDU2OTJiNDRjNmI0LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT2M7S”,”uploadDate”:”2023-05-06T17:48:25.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-csfdnejro4td”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο τρίτο σετ (3-3), με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα πρώτος (5-3), το οποίο μεγάλωσε κατά τη διάρκεια (9-5). Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων μείωσε στον έναν πόντο (12-11), αλλά οι “πράσινες” συγκεντρώθηκαν και πήγαν ξανά στο +3 (14-11, 18-15). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν (15-15), όμως οι “τριφύλλι” απάντησε εκ νέου (18-15) και έμεινε μπροστά (23-17). Στην πορεία δεν άλλαξε κάτι με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το σετ (25-17) και να κάνει το 2-1.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – ΟΣΦΠ | Με σερί 5-0 έκαναν το 2-1 στα σετ οι «Πράσινες»”,”description”:”Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίτο σετ με σκορ 25-17 και έκανε το 2-1 απέναντι στον Ολυμπιακό.”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNS8wNi8xOC8xNV8yOF82NDU2OTk0MDU4MzU2LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M41S”,”uploadDate”:”2023-05-06T18:16:03.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-csfebc9vpqfd”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε μπροστά στο σκορ (3-6), όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε τρόπους να ισοφαρίσει (9-9). Οι φιλοξενούμενες κατά τη διάρκεια πήγαν στο +3 τη διαφορά (10-13) και έμειναν μπροστά (16-21). Έτσι, πήραν το σετ (20-25) και ισοφάρισαν, 2-2.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – ΟΣΦΠ | Ισοφαρίζουν σε 2-2 οι «Ερυθρόλευκες» και οδηγούν το παιχνίδι στο tie break”,”description”:”Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 4ο σετ με σκορ 25-20 και ισοφάρισε σε 2-2 τον 3ο τελικό του πρωταθλήματος.”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNS8wNi8xOC80Nl8zOF82NDU2YTA4ZWIyZjIwLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M22S”,”uploadDate”:”2023-05-06T18:47:34.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-csff0pev8yj5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο ματς (3-3), όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάει στο +3 τη διαφορά (7-4) και αργότερα να τη “μεγαλώσει” (11-4). Στην εξέλιξη του σετ δεν άλλαξε κάτι με το “τριφύλλι” να τελειώνει το παιχνίδι (15-10) και να πανηγυρίζει το 25ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – ΟΣΦΠ | «Πράσινο» πάρτι στο tie break, αποθέωση για την Χατζηευστρατιάδου”,”description”:”«Πράσινο» πάρτι στο tie break, αποθέωση για την Χατζηευστρατιάδου”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNS8wNi8xOC81OV81M182NDU2YTNhOTcwN2M0LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT2M16S”,”uploadDate”:”2023-05-06T19:01:02.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-csff5zwpp4up”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Τα σετ: (21-25, 26-24, 25-17, 20-25, 15-10)