Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-3: Κυρίαρχες οι “πράσινες” στου Ρέντη, οδεύουν για τον τίτλο στο ΟΑΚΑ

Μετά τη νίκη στον Άγιο Θωμά, ο Παναθηναϊκός σημείωσε άλλη μια στο “Μελίνα Μερκούρη” του Ρέντη κόντρα στον Ολυμπιακό με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της σειρά των τελικών της Volley League γυναικών.

Έτσι, η ομάδα του Καλμαζίδη έκανε το 2-0 στους τελικούς και πλέον θέλει μια ακόμα νίκη για να αναδειχθεί πρωταθλήτρια Ελλάδος. Αυτό θα το επιδιώξει το Σάββατο (6/5, 19:00) στο ΟΑΚΑ, έχοντας δίπλα τον κόσμο της.

Από την άλλη, οι “ερυθρόλευκες” αν θέλουν να παραμείνουν… ζωντανές για την κατάκτηση του τίτλου θέλει μόνο την επικράτηση, ώστε να πάει τη σειρά σε τέταρτο παιχνίδι.

Εξαιρετικές ήταν Τσιτσιγιάννη και Ανθούλη, που κράτησαν όρθιες τις ομάδες τους καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (6-6), με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει πρώτος στο +2 (9-11). Ο Ολυμπιακός παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων κατάφερε με ένα σερί 4-0 να προσπεράσει (13-11) και κράτησε την μικρή απόσταση που είχε “χτίσει” (19-15). Λίγο αργότερα, οι “πράσινες” ισοφάρισαν (19-19) και το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες (24-24), καταλήγοντας στον Παναθηναϊκό (25-27)

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (4-9) και κατά τη διάρκεια έκανε ένα σερί 8-0 (10-18), ανοίγοντας κι άλλο την “ψαλίδα” απέναντι στις γηπεδούχες. Στη διακύμανση του σετ δεν άλλαξε κάτι και έτσι κατέληξε στις “πράσινες” (19-25), οι οποίες έκαναν το 2-0.

Με την ψυχολογία να γέρνει προς το μέρος του ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ (0-3). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πλησιάσει (3-4), όμως οι φιλοξενούμενες άνοιξαν ξανά τη διαφορά (5-9). Οι “ερυθρόλευκες” συγκεντρώθηκαν καταφέρνοντας να πλησιάσουν (9-10) και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά (16-13). Παρόλα αυτά, το “τριφύλλι” δεν πτοήθηκε και προσπέρασε (17-20). Αργότερα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει (20-20) και το παιχνίδι κρίθηκε στον… πόντο, όπου νικητής τελικά ήταν ο Ολυμπιακός με 29-27.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας το προβάδισμα (4-2), με τον Παναθηναϊκο λίγο αργότερα να καταφέρνει να περάσει μπροστά (5-7) και να κρατάει το “μικρό” προβάδισμα μέχρι τα μέσα του σετ (14-17). Με γρήγορους πόντους οι “ερυθρόλευκες” έφτασαν στην ισοφάριση (18-18), όμως οι “πράσινες” πέρασαν εκ νέου μπροστά (20-22) και στη συνέχεια πήραν το σετ (23-25) και το παιχνίδι με 3-1.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-20, 25-27
2ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 19-25
3ο σετ: 4-8, 16-13, 20-21, 29-27
4ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 11 άσσους, 72 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-27, 19-25, 29-27, 23-25) σε 133′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 16 (14/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 29% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 22 (17/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Κούμπουρα 8 (7/22 επ., 1 άσσος), Καράρο 2 (2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 34% υπ. – 21% άριστες), Τσιτσιγιάννη 16 (14/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/2 ΕΠ.), Γενιτσαρίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 20 (19/43 επ., 1μ πλοκ, 39% υπ. – 29% άριστες), Γκρότους 15 (15/35 επ., 78% υπ. – 48% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/5 επ., 4 άσσοι), Ανθούλη 30 (25/63 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 8 (4/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 15 (8/17 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ. – 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Νικολογιάννη, Μεταξά.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ονόπας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Ράπτης, Τσάλεντζ ρέφερι: Κυριοπούλου, Επόπτες: Σαμοθράκης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.