ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-3: Ξανά στους τελικούς της Volley League οι “πράσινες”

Την πρόκριση στον τελικό της Volley League γυναικών πήρε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας της ΑΕΚ με 1-3 σετ στο “Απόστολος Κόντος”, στο πλαίσιο του 3ου ημιτελικού της σειράς μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι “πράσινες” κατάφεραν να φτάσουν πρώτες στις δύο νίκες, και ήδη κοιτάζουν τις “μάχες” με τον Ολυμπιακό, που έχει ήδη προκριθεί στους τελικούς. Το “τριφύλλι” μάλιστα θα έχει και το πλεονέκτημα της έδρας, καθώς στην κανονική διάρκεια τερμάτισε ψηλότερα από τις “ερυθρόλευκες”.

Όσον αφορά τον σημερινό ημιτελικό, όπως και οι δύο που προηγήθηκαν ήταν μια μεγάλη μάχη που ολοκληρώθηκε μετά από 2 ώρες με τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος σε επίθεση (51% έναντι 39% αποτελεσματικότητα) και μπλοκ (12-9) και την ΑΕΚ στο σερβίς (12-3).

Η Ένωση μπήκε με το “δεξί” στο ξεκίνημα της αναμέτρησης κάνοντας με το καλημέρα… ένα σερί 3-0. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πλησιάσει (4-3) με δύο συνεχόμενα λάθη από τις παίκτριες της ΑΕΚ και αργότερα ισοφάρισε (6-6). Από εκείνο το σημείο, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ (8-8, 11-11). Οι “πράσινες” πήγαν στο +3 τη διαφορά (13-16) κλείνοντας καλά στο μπλοκ, με αποτέλεσμα να αποτρέπουν τις επιθέσεις των παικτριών του Γιουνούς Οτσάλ, ενώ κατά τη διάρκεια ανέβασαν και στο +8 (14-22). Έτσι, με τη διαφορά “ασφαλείας” που είχαν χτίσει πήραν το πρώτο σετ, 19-25.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (3-3, 5-5) με τον Παναθηναϊκό κατά τη διάρκεια να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (6-9), όμως η ΑΕΚ βρήκε χώρους και προσπέρασε (10-9). Στη συνέχεια, η Ένωση πήγε στο +3 (13-10), με το “τριφύλλι” να πλησιάζει μια “ανάσα” (15-14) από τις γηπεδούχες και τελικά να καταφέρνει να ισοφαρίσει (16-16). Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων η ΑΕΚ πήγε στο +3 (20-17), αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα (20-20). Το σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ με τους πόντους να πηγαίνουν μπαλάκι… από την μια ομάδα στην άλλη (22-22). Τελικά, η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει κερδίζοντας στις λεπτομέρειες με 25-23.

Η ΑΕΚ με την Σίλβα να παίρνει… φωτιά στην επίθεση ξεκίνησε μπροστά στο σκορ στο τρίτο σετ (6-1). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να πλησιάσει, όμως οι γηπεδούχες παρέμειναν συγκεντρωμένες (11-6) και κράτησαν μια καλή απόσταση (14-9, 16-13). Το παιχνίδι διακόπηκε για λίγο και μετά από αυτό άλλαξε ο ρυθμός του αγώνα με τις “πράσινες” να καταφέρνουν να προσπεράσουν (16-17, 18-21) και στη συνέχεια να παίρνουν και το σετ, 22-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός έχοντας την ψυχολογία με το μέρος του προηγήθηκε από την αρχή (0-4) και κράτησε μια καλή απόσταση από τις γηπεδούχες (3-9, 6-12). Οι “κιτρινόμαυρες” προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά (9-12), όμως τα συνεχόμενα λάθη την ξανά πήγαν στο -6 (12-19, 17-22). Στο παιχνίδι δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα με τις “πράσινες” να παίρνουν το σετ (22-25) και την πρόκριση στον τελικό της Volley League γυναικών.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 13-16, 14-21, 19-25
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 25-23
3ο σετ: 8-4, 16-13, 18-21, 22-25
4ο σετ: 2-8, 10-16, 14-21, 22-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-23, 22-25, 22-25) σε 125′

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 12 (9/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Καλαντάτζε 7 (4/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 15 (13/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 38% άριστες), Σίλβα 16 (14/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 69% υπ. – 44% άριστες), Ξηντάρα, Βλαχάκη 4 (4/7 επ., 57% υπ. – 57% άριστες), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 15 (11/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 55% υπ. – 34% άριστες), Γκρότους 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 26% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Ανθούλη 21 (19/43 επ., 2 μπλοκ), Κρος 13 (10/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέντιτς 3 (3/6 επ.) / Ρόγκα (λ, 61% υπ. – 32% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 1 (1/2 επ.), Μεταξά.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ράντσιου, Παρατηρητής αγώνα: Γεωργουλέας, Παρατηρητής διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Καπότης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Μισιάκα.