Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 3-2: Ολική ανατροπή και μία νίκη μακριά από την κούπα οι “ερυθρόλευκοι” (vid)

Μετά από ένα (ακόμα) απίστευτο ματς μεταξύ των δύο φιναλίστ της κανονικής διάρκειας, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιστρέψει από το εις βάρος του 0-2, να στείλει το παιχνίδι στο tie-break, και να ολοκληρώσει την ανατροπή επί του ΠΑΟΚ (3-2).

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών της Volley League ανδρών, και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στον 4ο τελικό (Παρασκευή 28/4, 19:15) στην PAOK Sports Arena στη Θεσσαλονίκη, για να δούμε αν θα υπάρξει πρωταθλητής ή 5ος και τελευταίος τελικός.

Στο 1ο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στο τάραφλεξ του Ρέντη, διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι και τα μέσα του, έχοντας σε καλή μέρα τον Ράπτη (10-14). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, και με θωρακισμένη υποδοχή ψαλίδισαν τη διαφορά, όμως δεν ισοφάρισαν (18-20). Αυτό έγινε στο καθοριστικότερο σημείο (24-24), οδηγώντας έτσι την αναμέτρηση σε μίνι-παράταση.

Οι δύο πλευρές κέρδιζαν εναλλάξ κάποια set balls, όμως ο νικητής του σετ κρίθηκε από τους “ασπρόμαυρους”, καθώς οι Ουόλς και Ντεν Ντρις με τους πόντους τους οδήγησαν την ομάδα τους στο 0-1, μέσα σε εκρηκτική ατμόσφαιρα στο «Μελίνα Μερκούρη», έπειτα από πολλές διακοπές (32-34).

Στο 2ο σετ, και πάλι ο «Δικέφαλος» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, από νωρίς είχε κεφάλι στο σκορ, με τους γηπεδούχους εκ νέου να πατούν καλύτερα στου δρόμου τα μισά, και το πρώτο τους προσπέρασμα να έρχεται στο 13-12, μετά από καρφί του Ιντάλγκο.

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα για μερικά λεπτά ακόμα (18-17), όμως με ένα “αιφνιδιαστικό” σερί των παικτών του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το ισχνό προβάδισμα του Ολυμπιακού έγινε καπνός και έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε σε πενταπλό set ball (19-24). Ο Ντεν Ντρις “καθάρισε” για τους φιλοξενούμενους και έκανε το 0-2 στα σετ, έπειτα από δική του επίθεση.

Στο 3ο σετ, ήταν η σειρά των Πειραιωτών να μπουν πιο ζεστά στον αγωνιστικό χώρο, και με τη φωνή των φιλάθλων τους που γέμισαν το κλειστό στου Ρέντη απέκτησαν ρυθμό και πήραν απόσταση ασφαλείας για πρώτη φορά στον αγώνα (13-8). Κουμεντάκης και Παγιένγκ ανέβασαν την απόδοσή τους, αύξησαν το δείκτη του σκορ οι “ερυθρόλευκοι” (22-16) και έτσι παρά την πίεση του ΠΑΟΚ προς το φινάλε για το 0-3, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν (25-21).

Στο 4ο σετ, το μομέντουμ είχε αλλάξει χέρια ολοφάνερα, μιας και σε μία ακόμα περίπτωση ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι τέλους. Έχοντας σφίξει την άμυνα της η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, και “χτυπώντας” με επιτυχία τις αδυναμίες του «Δικεφάλου», η διαφορά παρέμενε σε ασφαλή επίπεδα (22-17), και όλα έδειχναν tie-break.

Ο Ράπτης με διαδοχικούς άσσους μείωσε αισθητά (23-21), αλλά ο Ιντάλγκο ήταν ξανά εκεί για να μιλήσει την κρίσιμη ώρα, και να ισοφαρίσει σε 2-2 (25-21),

Στο tie-break, η αρχή έμοιαζε με τα προγενέστερα δύο σετ, καθώς ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε θέση οδηγού στο +4 (5-1). Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο σκορ ξανά (8-6), κρατήθηκε με τα καλά σερβίς του Ράπτη (10-8), αλλά ο Στερν με έναν καθοριστικό άσο πήγε ξανά την απόσταση στο +3. Ο Ιντάλγκο με κερδισμένο block out έδωσε 4 match balls στην ομάδα του, και εν τέλει η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε (15-11).

Διαιτητές: Κουτσούλας, Φραγκάκης, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Ράπτης. Διαιτητής Challenge: Βουδούρης. Επόπτες: Αρβανίτης, Τόλιος. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 12-16, 18-21, 32-34

2ο σετ: 6-8, 16-15, 18-21, 20-25

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-21

4ο σετ: 8-3, 16-10, 21-15, 25-21

5ο σετ: 5-1, 10-8, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11) σε 161′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (14/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στερν 19 (15/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 20 (17/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 58% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 2 (2 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 53% υπ. – 43% άριστες), Παπαγγελόπουλςο 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνι, Κομητούδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 45% άριστες), Γουόλς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 23 (16/46 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 32% υπ. – 30% άριστες), Σκρεντάου 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 27 (22/48 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 43% υπ. – 43% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/1 επ.), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1 επ.).

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2 | HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNC8yNS8xOS8zOF8xMV82NDQ4MmMyMzllYjBhLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT8M34S”,”uploadDate”:”2023-04-25T19:43:16.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cs6395e0vj5t”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}