Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 1-3: Με ανατροπή έκανε το μπρέικ η Ένωση και πάει… Φιλαδέλφεια η πρόκριση (vids)

Η ΑΕΚ απάντησε στο μπρέικ του Παναθηναϊκού… με μπρέικ ισοφαρίζοντας τη σειρά των ημιτελικών της Volley League γυναικών σε 1-1, αφού κέρδισε στο κλειστό του “Αγίου Θωμά” με 3-1. Πλέον, η ομάδα που θα προκριθεί στους τελικούς θα κριθεί την Τετάρτη (26/4, 17:30) στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο αγώνας ήταν μια πραγματική μάχη, που διήρκησε 116 λεπτά, καθώς όλα τα σετ κρίθηκαν με μικρή διαφορά μεταξύ τους

Να θυμίσουμε, πως στον τελικό του πρωταθλήματος περιμένει ήδη ο Ολυμπιακός, ο οποίος και απέκλεισε τον ΠΑΟΚ με 2-0 νίκες.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ με την ΑΕΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (1-4). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει και να ισοφαρίσει την Ένωση (7-7). Αργότερα, το “τριφύλλι” πήγε τη διαφορά στο +3 (12-9), όμως οι “κιτρινόμαυρες” έφεραν ξανά στα ίσα το ματς (12-12) και από εκεί και έπειτα το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο (17-17, 21-21). Τελικά το πρώτο σετ πήρε ο Παναθηναϊκός με 27-25 και έκανε το 1-0.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – ΑΕΚ | 1-0, με διπλό μπλοκ στη Σίλβα το πρώτο σετ στις «Πράσινες»”,”description”:”Με σκορ 27-25 ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στα σετ απέναντι στην ΑΕΚ.”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNC8yMi8xOC8zMV8wM182NDQ0MjdlN2RlY2VkLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M30S”,”uploadDate”:”2023-04-22T18:31:56.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cs3hu5qvcdu9″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός με δύο άσους από την Παπαφωτίου πήρε προβάδισμα δύο πόντων (3-1), όμως η ΑΕΚ μάζεψε γρήγορα το σκορ και ισοφάρισε σε 3-3 ενώ λίγο αργότερα πέρασε μπροστά (6-8). Παρόλα αυτά, το “τριφύλλι” δεν πτοήθηκε και έγειρε προς τη μεριά του το σκορ (12-9).

Στη συνέχεια, η Ένωση συγκεντρώθηκε και με γρήγορους πόντους έφερε το ματς στα ίσα (18-18) και έπειτα προσπέρασε (21-22) ισοφαρίζοντας στα σετ με 26-24.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – ΑΕΚ | 1-1, ισοφαρίζουν στα σετ οι φιλοξενούμενες”,”description”:”Με σκορ 26-24 η ομάδα της ΑΕΚ κατέκτησε το δεύτερο σετ και έκανε το 1-1.”,”thumbnailUrl”:”https://i1thumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNC8yMi8xOS8wM18zNl82NDQ0MmY4OGVmN2ZjLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M23S”,”uploadDate”:”2023-04-22T19:04:32.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cs3hywgqwfl5″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Στο 3ο σετ οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στους πόντους (2-2, 5-5, 8-8). Από εκεί και έπειτα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει ένα σερί 3-0 και πήρε το προβάδισμα (11-8). Παρά την πίεση των “πράσινων”, η Ένωση με την Καλντερόν να είναι εκπληκτική βρήκε τρόπους να περάσει μπροστά (15-17).

Στη συνέχεια, το “τριφύλλι” με δύο συνεχόμενα λάθη από την ΑΕΚ, προσπέρασε (21-20), αλλά η Ένωση διόρθωσε και έκανε το 21-22.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – ΑΕΚ | 1-2, με ανατροπή οι φιλοξενούμενες παίρνουν το προβάδισμα”,”description”:”Με σκορ 25-23 η ομάδα της ΑΕΚ κατέκτησε το τρίτο σετ και έκανε το 1-2.”,”thumbnailUrl”:”https://i2thumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNC8yMi8xOS80MV8yOF82NDQ0Mzg2ODYzNjE3LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT1M49S”,”uploadDate”:”2023-04-22T19:42:33.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cs3invo1d6mp”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Από εκείνο το σημείο, οι δύο “αντίπαλοι” πήγαιναν μαζί στο σκορ (22-22, 23-23), με τις “κιτρινόμαυρες” να αποδεικνύονται πιο δυνατές στο τέλος και να παίρνουν το σετ (23-25), για το 1-2.

Η Ένωση στο 4ο σετ ξεκίνησε με το “δεξί” (0-2) με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει (2-2). Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (6-6).

Η ομάδα του Οτσάλ κατάφερε να κάνει ένα σερί 4-0, πήρε το προβάδισμα (6-10) και το κράτησε μέχρι τα μέσα του σετ (12-16). Ο Παναθηναϊκός με τρεις γρήγορους πόντους έφτασε μια… ανάσα από την ΑΕΚ (15-16), όμως οι φιλοξενούμενες ξανά πήγαν στο +3 (15-18).

Στη συνέχεια, οι “πράσινες” χάλασαν τη διαφορά “ασφαλείας” που είχε χτίσει η Ένωση και πλησίασαν στον έναν πόντο (21-22). Παρόλα αυτά, οι “κιτρινόμαυρες” κατάφεραν να πάρουν το σετ (23-25) και το παιχνίδι (1-3), στέλνοντας την πρόκριση στη Νέα Φιλαδέλφεια.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΠΑΟ – ΑΕΚ | 1-3, με μπλοκ στην Ανθούλη οι φιλοξενούμενες κατακτούν το σετ και τη νίκη”,”description”:”Η ομάδα της ΑΕΚ κατέκτησε το τρίτο σετ με σκορ 23-25 και πήρε τη νίκη στο παιχνίδι με 1-3.”,”thumbnailUrl”:”https://i3thumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNC8yMi8yMC8xNF8zNF82NDQ0NDAyYTNmODY2LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT56S”,”uploadDate”:”2023-04-22T20:15:02.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cs3jw2l8q5y1″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-15, 20-21, 27-25
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-20, 24-26
3ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 23-25
4ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 23-25

Τα σετ: 1-3 (27-25, 24-26, 23-25, 23-25) σε 116′
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 10 (10/30 επ., 69% υπ. – 36% άριστες), Γκρότους 14 (13/22 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. – 27% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 19 (17/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 26% υπ. – 24% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Χατζηευστρατιάδου 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 16 (16/32 επ., 49% υπ. – 38% άριστες), Καλαντάτζε 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 1 (1/2 επ.), Καλντερόν 18 (13/26 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σίλβα 23 (19/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 63% υπ. – 24% άριστες), Ξηντάρα, Βλαχάκη, Ξανθοπούλου.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μαρκάτης, Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής Διαιτησίας: Πέρρος, Επόπτες: Ζαρμπίνης, Τσίτσικας Νικ., Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 1-3 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης.”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1jcXZ2MDRzOTNtaWgvMjAyMy8wNC8yMi8yMC80NF81NV82NDQ0NDc0NzM5YjgyLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M41S”,”uploadDate”:”2023-04-22T20:47:13.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cs3k65vhni21″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}